Information
Search

Навіщо потрібне покриття на лінзах?

Кращі моделі очкових лінз мають різні за функціями та складом покриття. Воно захищає як поверхню лінзи, а й орган зору. Розглянемо, що ж є різними видами покриття і для чого їх наносять на лінзи окулярів, адже вони здорожчають продукцію.

Що таке оптичне покриття?

Оптичне покриття - це особливий процес, при якому на одну або обидві (внутрішню, зовнішню) поверхні лінзи наноситься найтонша плівка матеріалу, як правило, металу або його солей. Цей спосіб широко використовується у виробництві дзеркал, скла в космічних апаратах, лінзах мікроскопів і телескопів, оптоволоконних виробах.

Найдавнішим прикладом використання такого покриття є дзеркала. У виробництві окулярів вони почали використовувати зовсім недавно – близько 10 років тому. Але сьогодні неможливо уявити якісні брендові лінзи без спеціального покриття.

Основні функції покриття на лінзах

З появою полімерних або органічних лінз постало питання про їхню довговічність. Сучасні матеріали м'якіші, порівняно зі склом, тому вимагають додаткового захисту. Покриття мають різні функції:

 • захищають від пошкоджень та продовжують термін експлуатації;
 • підвищують комфорт у носінні, особливо за різних умов навколишнього середовища;
 • полегшують догляд за оптикою;
 • надають окулярам естетичність;
 • захищають орган зору від патогенного випромінювання;
 • поліпшують прозорість лінз;
 • регулюють потік світла, що проходить до ока.

Сучасні лінзи можуть мати від одного до 10 покриттів, що розширює функціонал оптичної продукції.

Основні типи покриття на лінзах

Органічні лінзи для корекції зору стали більш популярними порівняно зі скляними. Вони більш легкі, безпечні, прості у обробці та формуванні. Але поряд з безліччю переваг полімерні матеріали мають ряд недоліків. Для їх нівелювання використовуються різноманітні плівкові шари:

 1. Зміцнювальний (НС, Hard-Coated) – підвищує експлуатаційний термін окулярів, знижує стирання поверхонь, зменшує ризик утворення мікроскопічних подряпин у процесі носіння. Найчастіше для покриття застосовують спеціальні лаки, які наносять на внутрішній та зовнішній бік лінзи методом занурення виробу в розчин або центрифугування. Потім предмет нагрівають для закріплення та зміцнення плівкового шару. Таке покриття дозволяє виготовляти надтонкі лінзи та максимально підвищити безпеку спортивних окулярів з діоптріями. Зміцнюючий шар підвищує стійкість лінз до пошкоджень і збільшує ударостійкість їх у 17 разів.
 2. Просвітлюючий (AR, антирефлексний, антивідблиск) – якість інтерференції лінзи залежить від кількості світла, що проникає крізь неї до ока. Крім збільшення прозорості лінзи, покриття знижує утворення відблисків, гало навколо предметів та зображень на її поверхні (коефіцієнт світлопропускання до 97-98%, коефіцієнт відбиття – 1-1,2%). Плівка складається з оксидів металів - цирконію або титану та ін. В результаті замість однієї межі середовищ (повітря-лінза) утворюється 2 (повітря-плівка-лінза), що підвищує поглинання променів і знижує їх відображення через різницю властивостей інтерференції. Для того, щоб підвищити поглинання променів різних частин спектру, таке покриття роблять багатошаровим. Високоякісні вироби, зазвичай, ахроматичні. Деякі лінзи мають характерний залишковий колір – блакитний, зелений, жовтий або золотистий.
 3. Антистатичний (пиловідштовхувальний) – органічні лінзи мають властивість притягувати найдрібніші тверді частинки з повітря. Пил знижує прозорість лінзи, підвищує властивості, що розсіюють, порушує властивості рефракції оптики. Крім того, частинки пилу дряпають поверхню виробу. Для усунення статичної електрики лінзи на неї наносять плівку з пиловідштовхуючими властивостями, що полегшує догляд та підвищує експлуатаційний термін виробу.
 4. Гідрофобний - запотівання, утворення потік або слідів після висихання крапель - бич звичайних лінз. Гладка поверхня зі збільшенням виявляється нерівною. Краплі вологи «застряють» у цих вадах, знижуючи якість зору. Водовідштовхувальна плівка із силікону вирівнює поверхню, не дозволяючи волозі затримуватись на ній та запобігаючи утворенню слідів після висихання.
 5. Олеофобний (ліпофобний) – на стеклах після дотику пальців залишаються важкоусувні сліди шкірного жиру. Особливо вони помітні на «просвітлених» стеклах. Жировідштовхувальне покриття полегшує догляд, знижує утворення жирових розлучень, плям.