Information
Search

Як вибрати сонцезахисні окуляри?

Як вибрати стильний та якісний аксесуар, який максимально захищатиме очі від дії сонячних променів? При купівлі окулярів від сонця враховуються такі технічні параметри, як колір та матеріал лінзи, ступінь її затемнення.

Негативний вплив сонця на очі

Серед усього сонячного спектру 10% посідає ультрафіолетове випромінювання. Цей вид променів не бачимо для людського ока, проте тривала дія може призвести до ураження зорового аналізатора.

Ультрафіолет руйнує кришталик та сітківку, внаслідок чого розвиваються катаракта та макулодистрофія. Особливо небезпечне УФ-випромінювання в дитячому та юнацькому віці, що пов'язано з підвищеною вразливістю кришталика.

Очі не мають повноцінного фільтра для захисту від шкідливих сонячних променів, тому для збереження їхнього здоров'я застосовуються сонцезахисні окуляри.

Як захистити очі?

Сонцезахисні властивості лінз обумовлені їхньою здатністю поглинати ультрафіолетові промені. Залежно від цього виділяють 4 класи фільтрів захисту:

  0-1-блокується до 20% випромінювання. Лінзи мають мінімальне затемнення. Така оптика використовується для носіння у похмурі дні.
 1. 2 - ступінь затемнення становить 50%. Окуляри з цим класом фільтрів забезпечують комфорт для очей за мінливої ​​хмарності.
 2. 3 - поглинається близько 85% ультрафіолету. Подібні лінзи рекомендується застосовувати у ясні сонячні дні, наприклад під час пляжного відпочинку.
 3. 4 — максимальний рівень затемнення, що гарантує захист очей у людини, яка перебуває у відкритому морі або на снігових схилах гір.

На оптиці можна побачити й інше маркування, що характеризує ступінь поглинання УФ-променів — позначення UV з наступним цифровим значенням. Найбільшою популярністю серед любителів сонцезахисних окулярів користуються фільтри UV-380, які поглинають до 95% ультрафіолету.

Колір лінзи

Незважаючи на поширену думку, сонцезахисний потенціал оптики не залежить від ступеня затемнення лінзи. Рівень поглинання ультрафіолету обумовлений встановленим у ній фільтром. Гарний захист гарантує безпеку наших очей навіть при носінні напівпрозорих окулярів від сонця.

При виборі сонцезахисного аксесуара слід звернути увагу на колір лінз:

 1. Зелений та сірий кольори - найбільш комфортний варіант лінз. При їх застосуванні в похмурий день та у сутінках зберігається натуральна кольорова гама навколишнього світу.
 2. Коричневі лінзи рекомендуються використовувати під час перебування у відкритому морі або в горах. Це пояснюється ослабленням інтенсивності освітлення, при цьому майже спотворюється передача кольору.
 3. Червоний колір має подразнюючу дію на нервову систему. Люди, які віддають перевагу сонцезахисним окулярам з червоними лінзами, відзначають швидку стомлюваність очей.
 4. Лінзи жовтого та золотистого кольору відмінно підходять для носіння за похмурої погоди за рахунок збереження хорошої контрастності в умовах слабкого освітлення. Блокуючи синій спектр, вони незначною мірою спотворюють картину, що оточує.
 5. Рожевий колір суттєво спотворює навколишню реальність, тоді як ступінь затемнення рожевих лінз мінімальна.

Матеріал

В якості матеріалів для сонцезахисних окулярів використовуються пластик, скло та полікарбонат. Скло має максимальний рівень захисту від УФ-променів. Серед інших переваг цього якісного матеріалу — збереження чіткості зображення, стійкість до подряпин, простий догляд.

Однак різка зміна температури призводить до запотівання лінзи та погіршення її оптичних властивостей. Серед мінусів скла також можна відзначити його крихкість та досить велику вагу. Тривале носіння оптики зі скляними лінзами призводить до стискання перенісся і навіть головного болю.

Достоїнства пластику полягають у його удароміцності, легкості та дешевизні. Мінуси цього матеріалу - низький рівень поглинання сонячних променів та прозорості. Порівняно зі скляними лінзами пластик дещо спотворює зорові об'єкти.

Полікарбонат – матеріал, який завоював заслужену популярність серед користувачів очок. Він міцніший і легший за скло і пластик, має високий заломлюючий коефіцієнт.

Додатковий захист на лінзах

Покриття, яке додатково наноситься на лінзи, посилює їх захисні властивості:

 • поляризаційне — поглинає відблиски, що відбиваються від горизонтальних поверхонь (морська гладь, снігова рівнина);
 • дзеркальне — відображає видимі промені;
 • меланінове - знімає навантаження на орган зору;
 • абразивостійке - захищає лінзу від механічного пошкодження.

Антивідблиск покриття нагадує по своїй дії поляризаційне, але такі лінзи лише частково відсікають відблиски.

Лінзи з градієнтним покриттям широко використовуються водіями. Їхня темна верхня частина поглинає світло, а світла нижня не закриває огляд на дорозі при керуванні транспортними засобами.