Information
Search

У яких випадках шкідливо носити окуляри?

Окуляри – перший оптичний пристрій для корекції порушень рефракції. Цей пристрій налічує не одне століття. Крім терапевтичних цілей, окуляри використовують для захисту органу зору від шкідливих випромінювань – ультрафіолетового, електромагнітного, синього світла від екранів гаджетів. Сьогодні в моді іміджеві окуляри, які грають виключно естетичну та декоративну роль. Важко уявити ситуацію, коли носити окуляри шкідливо та навіть небезпечно. Але такі випадки є. Розглянемо їх докладніше.

Чи можуть окуляри погіршити зір?

Окуляри, крім іміджевих, вирішують 2 основні завдання:

 • виправляють недоліки рефракції – короткозорість, далекозорість, астигматизм, пресбіопію;
 • захищають очі від патогенних випромінювань.
Досі існує помилка, що окуляри можуть погіршити зір, оскільки їх носіння призводить до ослаблення м'язів зорових. Донедавна навіть лікарі вважали, що вони негативно впливають на формування очного яблука у дітей та прописували малюкам неповну корекцію зору.

Сьогодні доведено, що відсутність відповідної оптики завдає набагато більшої шкоди як дітям, так і дорослим, оскільки призводить до:

 • прогресування порушення зору;
 • амбліопії (у дорослих);
 • головний біль;
 • підвищена стомлюваність;
 • порушення формування зорової системи (у дітей), наприклад, до косоокості, синдрому «лінивого ока»;
 • дратівливості;
 • важкості в очних яблуках;
 • неприємним відчуттям в очах – печіння, різі, почуття «піску»;
 • підвищеної сльозотечі та ін.

Окуляри та контактні лінзи не є 100% гарантією виправлення рефракції. Патологія може бути спричинена причинами, які неможливо усунути за допомогою окулярів. Але відмова від їхнього носіння принесе набагато більше незручностей і викличе ускладнення не тільки органу зору, але й психіки. Але в окремих випадках окуляри можуть пошкодити зір.

У яких випадках це відбувається?

Коригуюча оптика, як будь-який медичний засіб, вимагає ретельного дотримання рекомендацій лікаря – окуліста, оптометриста. Порушення цих рекомендацій призводить до прогресування патології, розвитку ускладнень. Що може спричинити негативний ефект?

 1. Ношення окулярів, які не відповідають діагнозу. У процесі обстеження офтальмолог встановлює відповідні параметри лінз, які записує рецепт. Неправильно підібрані окуляри не лише не дадуть жодного ефекту, але й завдадуть шкоди органу зору.
 2. Використання готових окулярів. Тільки у 1/3 пацієнтів із порушенням рефракції готові окуляри не викликають дискомфорту. Вони виробляються за усередненими характеристиками. Тому людям, які мають відмінність від середніх показників, необхідно замовляти лінзи з індивідуальними характеристиками. Так звані рецептурні лінзи набагато ефективніші та безпечніші, ніж масове виробництво.
 3. Недотримання рекомендацій тривалості носіння. Часто лікар рекомендує застосовувати окуляри постійно. Відмова від регулярного носіння викликає швидку втому очей, підвищує навантаження на зоровий аналізатор, сприяє зниженню гостроти зору. При деяких видах порушення рефракції спеціаліст рекомендує носити окуляри непостійно, наприклад, лише під час читання та письма, роботи за комп'ютером. Обмежений час носять сонячні окуляри. Режим носіння обговорюється з лікарем і вимагає неухильного дотримання.
 4. Відсутність регулярного обстеження. Різні зовнішні та внутрішні фактори впливають на рефракцію очей. Щоб вчасно помітити зміни та підібрати адекватну оптику, потрібно не рідше 1 разу на рік відвідувати офтальмолога.
 5. Неправильний догляд та експлуатація окулярів. У процесі експлуатації лінзи забруднюються, на поверхні можуть з'явитися мікроскопічні ушкодження. Оправа окулярів деформується, особливо якщо їх використовують як обруч для волосся, зберігають без спеціального футляра, для очищення використовують підручні засоби. В результаті така оптика перестає виконувати свої функції.

Лікарі рекомендують відмовитися від окулярів на користь контактних лінз людям:

ведучим активний спосіб життя;
займається деякими видами спорту;
діяльність яких вимагає великого огляду, наприклад, професійним водіям, операторам конвеєрних ліній, диспетчерам та ін.

Пристрій окулярів має ряд недоліків, які можуть завдати шкоди очам або викликати дискомфорт. Так, наприклад, окуляри:

 • можуть розбитися, травмувавши очі та область навколо них;
 • обмежують сферу зору через наявність оправи та розміру отворів;
 • трохи спотворюють предмети, оскільки між лінзою та оком є ​​простір;
 • потіють при перепадах температур.

Якщо ці недоліки сильно впливають на діяльність людини, лікар порадить підібрати контактні лінзи. Хороший фахівець ніколи не відмовлятиме пацієнта носити окуляри або використовувати інші засоби корекції порушень зору, якщо вони необхідні.