Information
Search

Профілактика проблем із зором у дітей

Нові технології, всілякі гаджети, безперечно, полегшують наше життя, проте надмірне навантаження на очі — це бич 21 століття. Статистика ВООЗ стверджує, що у 40% випадків порушення зору починають розвиватися ще у дитячому віці. Вже з перших років життя батьки наводять дітей на прийом до офтальмолога. Своєчасне звернення до фахівця, рання діагностика та правильно підібране лікування попереджають розвиток різних патологій зорового аналізатора, включаючи необоротну сліпоту.

>

Які очні захворювання найчастіше зустрічаються у дітей?

У пацієнтів дитячого окуліста найчастіше спостерігаються такі порушення зору:

 1. близорукість (міопія) — неможливість чітко бачити віддалені об'єкти.
 2. Дальнозоркість (гіперметропія) — при цьому порушенні акомодації дитина важко розрізняє предмети, які розташовані поблизу, але в той же час вона не має проблем із спогляданням об'єктів на далеких відстанях. Незначна далекозорість вважається нормою у дітей віком до 5 років.
 3. Косоокість — порушення скоординованої роботи очей. Через зниження навантаження на «око, що косить» поступово втрачається його функція.
 4. Астигматизм - характерне порушення сприйняття предмета як на близькій, так і дальній відстані. Патологія супроводжується сильним зоровим дискомфортом, болючими відчуттями в очах.
 5. Кон'юнктивіт - інфекційне ураження зовнішньої слизової оболонки ока. Нерідко виникає внаслідок попадання збудника на слизову оболонку при недотриманні дитиною правил гігієни.

Профілактика порушення зору у дітей дошкільного віку

Поява проблем із зором у молодшому віці обумовлена ​​гіподинамією, інфекційними захворюваннями, різними зовнішніми факторами. Крім зазначених вище патологій, у дошкільнят нерідко трапляються такі стани:

 • амбліопія («ледаче око») — може виступати як слідство або причина косоокості, при цьому око не бере участі в зоровому процесі;
 • звично-надмірна напруга акомодації — дитина погано бачить вдалину, але гострота зору не страждає.

Комплекс профілактичних заходів, спрямованих на збереження зору у малюків, включає:

 • дотримання режиму дня;
 • формування правильної постави;
 • збалансований раціон (включення в меню овочів, фруктів, молочних продуктів, м'ясних страв);
 • повноцінний нічний сон та відпочинок;
 • гігієнічні заходи, спрямовані на запобігання розвитку інфекційних захворювань (кон'юнктивітів, блефаритів та ін.);
 • підтримка рухової активності, регулярні прогулянки на свіжому повітрі.

Місце в кімнаті, призначене для дитини, її ігор та занять, необхідно забезпечити достатнім освітленням з використанням м'якого рівного світла. У приміщенні слід дотримуватись світлового режиму.

Профілактика зорових розладів у школярів

У шкільному віці найбільш характерний розвиток короткозорості (міопії). Причина - тривала зорова робота на близькій відстані (виконання уроків, заняття за комп'ютером). Неправильне висвітлення значно посилює ситуацію. Крім того, у школярів можливий розвиток далекозорості, спазму акомодації, астигматизму.

Профілактика розвитку та подальшого прогресування зорових порушень у шкільному віці полягає в наступному:

 1. Хороша освітленість робочого місця школяра (оптимально – природна освітленість). Правильне розташування настільної лампи, використання світлих неяскравих абажурів, потужність лампи не більше 60-80 ват — ці умови створюють комфорт для очей та запобігають розвитку міопії.
 2. Систематичні заняття фізкультурою, спрямовані на стимулювання метаболічних процесів в організмі.
 3. Контроль часу, який школяр проводить за монітором комп'ютера або екраном телевізора; обов'язкові 10-хвилинні перерви для виконання зорової гімнастики.
 4. Використання комп'ютера спеціальних окулярів з покриттям антивідблиску.
 5. Застосування крапель-замінників сльози для профілактики розвитку синдрому сухого ока.
 6. Раціон харчування, що містить джерела вітаміну А (морква, молоко, вершкове масло), В2 (печінка, гриби, сир, кефір), С (цитруси, шипшина), лютеїну (шпинат, червоний солодкий перець), біофлавоноїдів (чорниця) .

Гімнастика для очей

Зорова гімнастика — це комплекс вправ, розроблених для зняття зорової напруги, поліпшення кровообігу, підвищення зорової працездатності. Ефективність гімнастики залежить від регулярності виконання. Результатом тренування очей є профілактика порушень акомодацій та захворювань органу зору, ефективне засвоєння навчального матеріалу. Крім того, вправи для очей нерідко є додатковим методом лікування порушення зору у дітей.