Information
Search

Чи псується зір від телефону?

Сьогодні 100% учнів різного віку користуються цифровими пристроями. Більшість віддає перевагу смартфонам, оскільки вони компактні, мобільні та поєднують багато функцій. Їх застосовують до роботи, спілкування, пошуку інформації, навчання, ігор тощо. Вплив гаджетів на здоров'я вивчається та обговорюється фахівцями різних галузей медицини.

Як впливають смартфони на зір?

Офтальмологи постійно попереджають про негативний вплив смартфонів, планшетів, ноутбуків на зір. Якщо ще кілька років тому медики пов'язували потенційну небезпеку для здоров'я з випромінюванням, яке вплинуло на органи черепної коробки при близькому розташуванні гаджета до голови, то сьогодні негативний вплив зумовлений їх тимчасовим використанням.

Протягом дня діти, підлітки, юнаки, тобто. групи, які постійно прагнуть перебувати онлайн, значну частину часу дивляться на екран смартфона. Тривалий вплив монітора гаджета призводить до зниження гостроти зору і такого показника, як запас обсягу акомодації, резерву, який потенційно може бути використаний.

У 59% школярів, які щодня використовували смартфони, планшети, відзначалися сформовані або вже сформовані відхилення гостроти зору та хронічні офтальмологічні захворювання. Патогенний вплив на око мають такі фактори:

 1. Випромінювання синього (блакитного) спектру від екрану, яке руйнує чутливі рецептори в сітківці, порушує синтез мелатоніну, що призводить до безсоння. Воно складається з найбільш енергетично активних фотонів і відноситься до короткохвильового спектру. Тому фокусування променів відбувається перед сітківкою. Щоб розглянути зображення, потрібно напружувати очі.
 2. Фіксація погляду на предметах, що знаходяться на близькій відстані, – фізіологічно око людини сформоване для зору вдалину. Тривале зосередження близьких картинках призводить до спазму м'язів, відповідальних за акомодацію. Через деякий час вони перестають працювати і розвивається короткозорість.
 3. Широтно-імпульсна модуляція (ШІМ) екранів та моніторів. Така назва має процес, який відповідає за свічення екрана при низькому рівні яскравості. Так як екрани смартфонів і планшетів не мають підсвічування, їх яскравість забезпечує мерехтіння світлодіодів. Це призводить до швидкої стомлюваності, головного болю.

Ще однією проблемою, що розвивається у постійних користувачів гаджетів, є синдром «сухого ока». Тривала фіксація на близько розташованому об'єкті викликає зменшення миготливих рухів. В результаті слізна плівка, яка захищає, живить та зволожує рогівку ока, пересихає, і людина відчуває дискомфорт: печіння, сльозотеча, почервоніння білків, втома тощо. Прогресуючий синдром може призвести до кератиту та інших патологій органу зору.

Чи шкідливо дивитися в темряві в телефон?

При дефіциті освітлення зіниця збільшується і шкідливе синє випромінювання вражає велику площу жовтої плями, що відповідає за контрастність, чіткість зображення, сприйняття кольору. Негативні чинники, перелічені вище, більшою мірою впливають на зоровий аналізатор. Як результат, у любителів користуватися гаджетами в темряві розвивається худоба (темні плями в області зору), помутніння та спотворення сприйманого зображення. Страждає як центральний, так і периферичний зір.

Напруга, зумовлена розглядом картинок на екрані телефону в темній кімнаті, викликає втому очей, спазм м'язів акомодації, підвищення внутрішньочерепного тиску, головний біль, дискомфорт в очах і порушення рефракції.

Як можна захистити зір дитини?

Гігієністи рекомендують контролювати час використання гаджетів. Очі дитини дуже сприйнятливі до негативного впливу екранів та моніторів. Тому, щоб захистити орган зору, необхідно:

 • зменшити час використання;
 • робити перерву кожні 10-15 хвилин;
 • стежити за частотою моргання під час роботи і намагатися частіше змочувати рогівку природним шляхом;
 • більше гуляти на свіжому повітрі – на вулиці око перемикається з далеких предметів на близькі, що тренує акомодацію та знімає спазм;
 • дивитися планшет або смартфон тільки сидячи або стоячи, але не лежачи, підвищуючи навантаження на очі і зменшуючи відстань до екрана;
 • використовувати програми придушення мерехтіння, фільтри синього світла або гаджети з IPS екранами;
 • регулярно проводити перевірку зору та відвідувати офтальмолога;
 • при порушенні рефракції носити контактні лінзи або окуляри із захистом від синього світла.

Дотримання правил є ефективною профілактикою багатьох офтальмологічних порушень та захворювань, викликаних використанням гаджетів.