Information
Search

Чи допомагає чорниця та морква покращити зір?

У народній медицині чорниця і морква досить часто використовуються як засоби, що значно покращують зорові функції. Крім цього, фармацевтична промисловість випускає БАДи на основі екстрактів цих рослин, обіцяючи, що при їх регулярному вживанні проблеми із зором зникнуть. Чи це так насправді?

Чи правда, що вживання чорниці та моркви може покращити зір?

Під час ВВВ чорничний джем входив до раціону льотчиків. Вважалося, що він покращує нічний зір. Всім публікаціям про користь чорниці та моркви вже 20-25 років. Сучасні вчені скептично ставляться до них і вважають відомості трохи перебільшеними. Але при цьому й не заперечують повністю профілактичних властивостей цих рослин.

Корисні факти про чорницю

Чорниця містить вітаміни, мінерали, біоактивні речовини, які живлять клітини тканин ока. Перші документальні відомості про користь чорниці з'явилися у ХVI ст. Але використати ягоди в офтальмології стали набагато пізніше. Сьогодні вивчаються властивості чорниці при судинній офтальмологічній патології та судинних ускладненнях цукрового діабету.

Основний інтерес представляють флавоноїди. Вони містяться у ягодах у великій кількості (460-600 мг на 100 г маси плодів). З фармакологічної точки зору найбільш ефективним з'єднанням є антоціанозинові флавоноїди (антоціанідіни), які надають плодам синювато-чорний колір. Суміш ефірів дельфінідину і мальвідину утворює пігмент, що фарбує, - миртилін. Тому і препарат, до якого входить екстракт чорниці, називається Міртасол.

Антоціанідини мають різноманітні терапевтичні ефекти:

  • потужні антиоксиданти, які позитивно впливають на тканини очей, які зазнають вікових змін;
  • стабілізують молекули колагену та прискорюють його біосинтез;
  • знижують проникність і ламкість капілярів;
  • пригнічують агрегацію (злипання) тромбоцитів;
  • проявляють протизапальні властивості;
  • сприяє придушенню розвитку пухлин.

Позитивний вплив на зір екстракту чорниці зумовлений поліпшенням кровопостачання тканин, насичення їх киснем та поживними речовинами. Також біоактивні речовини нейтралізують вільні радикали, які сприяють розвитку вікових патологій очей.

Вчені вважають, що антоціанідини мають високу тропність до епітелію сітківки, де відбувається синтез зорового пурпуру, а також до паличкоподібних клітин сітківки, що забезпечують функцію розрізнення світла і темряви (сутінковий або чорно-білий зір). Французькі дослідники провели аналіз результатів вживання чорничного джему британськими льотчиками та з'ясували, що у них покращився сутінковий зір та світлова/темнова адаптація.

Проведені у ХХ ст. дослідження показали, що екстракт чорниці допомагає покращити зір за таких патологій:

  1. Глаукоме – активізує синтез колагену. З віком натяг колагенових волокон порушується, що призводить до підвищення внутрішньоочного тиску та зниження периферичного зору.
  2. Катаракте – уповільнює прогресування патологічного процесу.
  3. Діабетичній ретинопатії – покращує стан судинної мережі та очного дна.

Для терапевтичного ефекту необхідно з'їдати близько 2 кг свіжих ягід щодня. Але препарати з екстрактом чорниці містять в 1-2 капсулах кількість біоактивних речовин, аналогічну такому в 1,5-2 кг свіжої чорниці.

На даний момент ще недостатньо вивчений механізм дії плодів чорниці при офтальмологічних патологіях, а кількість досліджень занадто мала, щоб з упевненістю говорити про рослину як панацею від патологій органу зору.

Важлива інформація про моркву

Природним джерелом вітаміну А є жовті та зелені овочі, фрукти. У моркві каротину (провітаміну А) міститься майже 18,9 мг на 100 г коренеплоду, що у 5 разів перевищує добову потребу організму. Вітамін А відіграє велику роль у різних процесах, у тому числі зміцнює імунітет, покращує зір. Але щоб він краще засвоївся, до моркви потрібно додавати жири – олію, сметану.

Ще одна форма вітаміну А – це ретинол. Спільно з жовтим пігментом родопсин він попереджає дегенерацію жовтої плями, розвиток катаракти, покращує сутінковий зір.

Що зрештою?

Безумовно, чорниця та морква є джерелом вітамінів, мінералів та біоактивних речовин, корисних для зору. Але вони не здатні вилікувати різноманітні офтальмологічні захворювання. Моркву та чорницю можна вживати як вітамінне харчування, профілактичний засіб, але не ліки. Сучасна наука поки що не дає однозначного висновку про користь цих рослин для терапії очних патологій. Є інші, набагато ефективніші засоби та методи з доведеною дієвістю.