Information
Search

Чому пітніють окуляри?

Окуляри сьогодні як засіб корекції порушень зору. Вони є стильним аксесуаром, що використовуються для захисту органу зору від різних випромінювань, пилу і т.д. Їх постійно носять близько 64% ​​людей віком від 16 років. У деяких країнах цей відсоток вищий, в інших – нижчий. Постійне носіння окулярів обумовлює деякі незручності. Одне з них – запотівання лінз.

Чому запітніють окуляри?

Найчастіше це відбувається в холодну пору року. На вулиці лінзи приймають температуру навколишнього повітря. У теплому приміщенні на кордоні «холодні лінзи – тепле повітря» конденсується волога, що осідає на окулярах. Температура повітря, коли він волога у ньому починає конденсуватися, називається «точка роси». Якщо температура скла нижче її температури, то на холодній поверхні утворюються дрібні крапельки води з повітря.

Запітніють окуляри і від дихання, за умови, що їхня температура нижча від видихуваного повітря. Сьогодні «очкарики» страждають від запотівання скла не лише взимку, а й навесні, восени та в прохолодні літні дні. Через пандемію люди змушені носити маски. Повітря, що видихається, потрапляє поверх маски прямо на скло окулярів, що викликає їх запотівання. Тому питання – як позбавиться проблеми, стало дуже актуальним.

Конденсат утворюється при підвищеній вологості повітря, туман, іноді і при плюсовій температурі. Навіть незначна різниця температур призводить до випадання вологи з перенасиченого нею повітря на будь-яку поверхню.

Отже, з погляду фізики відповідь на запитання: «Чому пітніють окуляри?» – звучить так: запотівання – це наслідки фізичного процесу переходу води, що міститься в повітрі, з газоподібного стану в рідкий або так звана конденсація. Чим більша різниця температур лінзи і навколишнього/видихається повітря, тим сильніше конденсат.

Що не варто робити, щоб окуляри не запітніли?

Щоб уникнути утворення конденсату, необхідно:

  • підняти температуру лінзи вище «точки роси»;
  • змінити поверхневий натяг рідини;
  • створити водовідштовхувальну плівку.

Для попередження утворення конденсату найчастіше наносять на лінзи склади, які мають гідрофобні властивості – мило, гліцерин, спрей «Антифог», спирт, слина і т.д. Використання підручних засобів може пошкодити поверхню лінз із полімерних матеріалів або спеціальне покриття. Крім того, мильний розчин і гліцерин залишають розлучення, що важко видаляються. Щоб видалити їх, необхідно використовувати спеціальні склади, що не дуже зручно.

Також лінзи, що раптово запітніли, протирають носовими хустками, паперовими серветками, краєм одягу. Ці матеріали залишають на лінзах мікроскопічні подряпини. Чим частіше користуються ними, тим швидше окуляри втрачають прозорість та потребують заміни.

Спиртвмісні рідини руйнують покриття і можуть пошкодити пластикові лінзи. Їх не можна застосовувати для очищення окулярів та видалення конденсату. Фахівці не рекомендують застосовувати засоби для миття посуду, шампунь, хоча вони створюють на поверхні плівку, що знижує запотівання. Чим чистіша і рівніша поверхня лінзи, тим менше умов для утворення конденсату, нижче змочуваність.

Поради проти запотівання окулярів

Поради щодо застосування народних засобів – мила, гліцерину, можна застосовувати лише для обробки скляних лінз без покриття. Засіб наносять на обидві поверхні та ретельно розтирають спеціальною мікрофібровою серветкою до повного зникнення розлучень та слідів.

Повністю безпечно та високоефективно спеціальний засіб – рідина проти запотівання окулярів ANTIFOG. Її можна придбати в магазинах оптики або інтернет-магазині GlazOk. Наприклад, у каталозі представлений спрей NO FOG від Fashion Style. Флакон, який можна купити на сайті, має зручну плоску форму та невеликий розмір, що дозволяє носити його постійно із собою у сумочці, портмоні чи кишені.

Крашечка та ковпачок захищають від протікання. Рідина запобігає запотіванню протягом 10-12 годин, формула не містить агресивних речовин, жирів та спирту. Тому вона безпечна для всіх видів лінз і будь-яких покриттів. Крім антифог-ефекту, рідина очищає та дезінфікує лінзи.

У каталозі GlazOk є і серветки з мікрофібри, що м'яко очищають скло від забруднень, розлучень, що добре вбирають вологу. Виробники також випускають серветки з просоченням, що запобігає запотіванню. Pre-Moistened від Fashion Style упаковані в індивідуальні пакетики, що дуже зручно та практично. Спеціальна тканина не залишає на лінзах подряпин та розлучень. Покупець заощаджує, замовляючи цей продукт, тому що йому не потрібно купувати окремо спрей та окремо серветки для лінз.

Фахівці рекомендують застосовувати тільки професійні засоби та аксесуари, тоді дискомфорт від запітніння зникне, а лінзи прослужать довгий час.