Information
Search

Чому контактні лінзи можуть помутніти?

Контактна оптика - популярний засіб корекції зору. Носіння контактних лінз значно спростило життя людей, які страждають на розлади акомодації. Серед переваг КЛ – невидимість для оточуючих, комфорт при носінні, відсутність конденсату на поверхні (ефекту запітніння, як на склі). Однак неправильне використання лінз може призвести до помутніння, порушення їх функції, а також проблем з очима. Спробуємо розібратися, чому лінзи можуть каламутніти.

Чому лінзи каламутніють: головні причини

Розглянемо фактори, які найчастіше призводять до помутніння КЛ:

 1. Ношення лінз зі строком придатності, що минув. Після закінчення вироби втрачають свою еластичність і стають каламутними. Щоб уникнути переношування, перед експлуатацією оптики слід ознайомитися з інструкцією від виробника.
 2. Механічне пошкодження КЛ.
 3. Недотримання особистої гігієни та гігієни контейнера.
 4. Неправильний догляд за оптичною продукцією, внаслідок чого на поверхні КЛ нашаровуються білкові відкладення. Найбільш схильні до цього лінзи тривалого носіння.
 5. Косметика. Щоб виключити влучення косметичних засобів, оптику слід надягати після їх нанесення. Видаляти косметику з очей треба після того, як лінзи вже знято.
 6. Інфекційне ураження очей. Збудники, що знаходяться в слізній рідині, при взаємодії з КЛ викликають їхнє псування.
 7. Придбання контактних лінз. Попадання води, що містить хвороботворні мікроорганізми, сприяє помутнінню оптики. Крім того, плавці, які не знімають лінзи, нерідко страждають на різні очні інфекції.
 8. Сон у лінзах (крім оптики, яка для цього призначена). Помутніння КЛ зумовлене накопиченням під час сну відкладень на їхній поверхні.
 9. Несприятливе довкілля (спекотний сухий клімат).

Крім перелічених причин варто також відзначити плач, а точніше, сльози. Сіль призводить до псування матеріалу, з якого виготовлені лінзи, тому плакати у них не рекомендується. Неправильно підібрана модель ще один причинний фактор їх помутніння. Щоб виключити пошкодження КЛ і запобігти можливій шкоді, яку завдає при цьому органу зору, всі оптичні вироби необхідно купувати тільки за рецептом офтальмолога.

Чи шкідливі каламутні лінзи для очей?

Лінзи, які втратили свою прозорість, надзвичайно шкодять очам. Насамперед, їх носіння завдає дискомфорту користувачеві через зниження чіткості зображення. Крім того, білкові та жирові відкладення на поверхні виробів – сприятливий ґрунт для активного розмноження патогенних бактерій. Вони можуть спричинити інфекційне ураження рогівки, що також погіршує функціональність органу зору.

Тривале використання каламутних лінз призводить до гіпоксії рогової оболонки. Це пояснюється перенапругою окорухових м'язів та зниженням вироблення сльози. У деяких випадках застосування зволожуючих розчинів може на якийсь час відновити прозорість лінз, але частіше цей ефект короткочасний, і виникає необхідність у придбанні нової оптики.

Як запобігти помутнінню лінз: рекомендації офтальмолога

Щоб уникнути появи дискомфорту, пелени на очах, нечіткості зору через носіння каламутних лінз, необхідно взяти до уваги такі поради фахівців:

 1. Обов'язково записатися на прийом до окуліста перед придбанням контактної оптики. Тільки лікар може підібрати максимально лінзи, що підходять для ваших очей, а також засоби по догляду за ними (ферментні таблетки, краплі, розчини).
 2. При використанні КЛ суворо дотримуватись інструкції від виробника, в якій зазначені терміни їх носіння та заміни.
 3. При зберіганні лінз використовувати спеціальні рідини з добрими термінами придатності. Забороняється з цією метою застосовувати просту проточну або інші розчини.
 4. Не торкатися лінз брудними руками — перед контактом з оптикою, що коректує, їх необхідно ретельно вимити.
 5. Відмовитися від використання лінз, якщо ви захворіли на будь-яку інфекційну хворобу (навіть банальну застуду). У цей період правильним буде скористатися окулярами, повернувшись до лінз після одужання.
 6. З обережністю користуватися косметикою. Потрапивши на поверхню КЛ, косметичний засіб може викликати їхнє помутніння.
 7. Під час перебування в приміщенні, що погано провітрюється, з пересушеним повітрям користуватися краплями, що зволожують очне яблуко, а також промивати контактні лінзи універсальним розчином.

Якщо ж, незважаючи на промивання КЛ, нечіткість зображення зберігається, необхідно звернутися до офтальмолога. Погіршення зору, втома та дискомфорт в очах можуть сигналізувати про розвиток патології органу зору. Своєчасний візит до окуліста допоможе виявити захворювання на ранній стадії та розпочати адекватне лікування.