Information
Search

Контактні лінзи під час вагітності

Контактні лінзи для багатьох людей стали ефективною та комфортною заміною окулярів. Відмовитися від них під час вагітності багато жінок не готові. А що рекомендують офтальмологи? Фахівці радять пройти обстеження та скоригувати носіння лінз відповідно до змін, що відбуваються в організмі жінки.

Як впливає вагітність на зір?

У період гестації в організмі майбутньої мами відбуваються фізіологічні, гормональні, метаболічні, імунні та гемодинамічні зміни. Вони зачіпають усі органи та системи, у тому числі зорову.

Зміни структури ока включають:

 1. Збільшення розміру очного яблука в переднезадньому напрямку, розтяг його оболонок. Сітківка на периферії стоншується, що викликає розмитість зображення, двоїння, випадання центрального поля зору, порушення сприйняття кольору. Після пологів симптоми зникають.
 2. Зниження продукції слізної рідини, поява ознак сухості очей: печіння, відчуття стороннього тіла, почервоніння, підвищена світлочутливість.
 3. Зменшення чутливості зовнішніх тканин ока, що може призвести до травм рогівки.
 4. Збільшення кривизни та товщини рогівки, що спричиняє порушення гостроти зору, а контактні лінзи, які вагітна носила раніше, не підходять, викликають дискомфорт.
 5. Зниження внутрішньоочного тиску, виникнення загрози крововиливу в сітківку, непрохідності артерій, набряку тканин. Порушення мікроциркуляції обумовлено гемодинамічний перерозподіл через утворення матково-плацентарного кровотоку.

Навантаження на організм призводить до загострення хронічних патологій. Так, наприклад, токсикоз знижує гостроту зору на 1-2 діоптрії, а блювання викликає кон'юнктивіт та крововилив у сітківку. Судинна система перевантажена, і живлення тканин ока порушується, відбуваються метаболічні зміни, збільшується ризик мікроушкоджень, інфікування, гіпоксії та інших патологій.

У першому триместрі збільшується синтез гормонів, насамперед прогестерону. Він відповідає за збереження плодового яйця та викликає затримку рідини в тканинах – набряки. Вони знижують чутливість рогівки, збільшують її товщину та кривизну. Сухість очей може тривати ще кілька тижнів після пологів. Щоб усунути ознаки синдрому, офтальмолог прописує спеціальні краплі, що зволожують.

Розвиток плода викликає також гемодинамічні зміни, і в другій половині гестації знижується внутрішньоочний тиск. Воно відновлюється до попереднього рівня протягом 2 місяців після пологів.

Особливості носіння лінз при вагітності

Сучасні засоби контактної корекції мають властивості, які роблять їх носіння комфортним і безпечним на будь-якому терміні вагітності. Але фахівці наполягають, щоб вагітні:

 • регулярно проходили обстеження у офтальмолога, особливо в першому та останньому триместрах;
 • проводили огляд судин очного дна та вимірювали внутрішньоочний тиск;
 • переконалися у можливості природних пологів при тій мірі порушень рефракції, яка є на момент народження дитини;
 • були поінформовані про правила догляду за контактними лінзами та гігієну органу зору;
 • проконсультувалися про види лінз, які максимально знижують ризики.

Офтальмологи рекомендують перейти на одноденні КЛ, оскільки вони не потребують обробки, не можуть спровокувати інфекцію та алергічну реакцію. Також слід вибирати лінзи з високим вмістом води та кисневопроникністю. В інтернет-магазині ГлазОк представлено широкий асортимент одноденних МКЛ:

 • Dailies Total;
 • Focus Dailies AquaComfort Plus;
 • Acuvue Oasys 1-Day with Hydraluxe;
 • 1-Day Acuvue Moist;
 • Proclear 1 Day;
 • 1-Day Acuvue TruEye;
 • BIOTRUE ONEday;
 • Miru 1day Flat Pack;
 • Clearlux One Day Aspheric;
 • Soflens Daily Disposable та ін.

Експлуатація одноднівок простіша. Якщо зміниться якість зору та буде потрібна оптика з великими діоптріями, то одноденні лінзи вирішать проблему на термін гестації.

Ті майбутні мами, які не хочуть відмовлятися від КЛ планової заміни, повинні ретельніше стежити за чистотою та цілісністю виробів, використовувати адекватні засоби догляду та дотримуватися гігієни при надяганні/видаленні лінз, їх зберіганні. Не можна порушувати терміни заміни та спати у лінзах. Гормональні та метаболічні зміни призводять до прискореного утворення відкладень, тому може знадобитися інший розчин, що очищає, який порекомендує лікар.

Контактні лінзи та пологи

Природні пологи не є перешкодою для використання КЛ. Але якщо показано кесарів розтин, їх доведеться зняти. Тому породілля має заздалегідь попередити акушера про наявність у неї контактних лінз. При грудному вигодовуванні у багатьох матусь збільшується сльозопродукція. Рясне виділення слізної рідини може перешкодити використанню контактної оптики та змусить тимчасово віддати перевагу окулярам.