Information
Search

Як доглядати за очима?

У світі 2,2 млрд осіб мають різні порушення зору. З них, за даними ВООЗ, 1 млрд. випадків можна було уникнути при правильному догляді за очима та своєчасному лікуванні. У 2019 р. Всесвітня Організація Охорони Здоров'я опублікувала доповідь, в якій перерахувала основні причини порушення зору та сліпоти, а також способи зберегти зір.

Основні правила гігієни

Краща профілактика очних захворювань – дотримання правил гігієни:

 • торкатися очей тільки чистими руками;
 • не читати в транспорті, лежачи, на ходу;
 • правильно організувати робоче місце;
 • робити перерви в роботі кожні 40-50 хв., даючи очам відпочинок або роблячи гімнастику;
 • захищати очі від впливу ультрафіолетового випромінювання;
 • стежити за зволоженістю очних оболонок, при порушенні застосовувати аптечні краплі, замінники сльози;
 • правильно харчуватися;
 • гуляти на свіжому повітрі та займатися спортом;
 • регулярно проходити медогляд, своєчасно лікувати офтальмологічні захворювання.

Фахівці радять щепити правила гігієни з раннього віку дитині, щоб вони стали звичними та обов'язковими, як чищення зубів.

Як організувати робоче місце?

Щоб знизити ризик перевтоми очей та порушення рефракції, необхідно правильно, з погляду гігієни та ергономіки, організувати своє робоче місце:

 1. Відстань від монітора до очей повинна бути близько 70 см, що дозволяє знизити шкідливий вплив синього світла РК-монітора та підтримувати правильну поставу.
 2. Настільна лампа або інше персональне джерело світла повинні розташовуватися зліва для правші та праворуч для шульги. Інтенсивність освітлення має бути такою, щоб не вдивлятися в літери на клавіатурі, але надто яскраве освітлення також шкідливе для очей.
 3. Монітор повинен розміщуватися трохи нижче рівня очей, щоб людина не проводила багато часу з піднятою головою або надто опущеною. Тривале нефізіологічне становище призводить до порушення кровотоку в шийних артеріях та гіпоксії мозку, розвитку шийного остеохондрозу.
 4. Кожні 40-50 хвилин робити перерви. Під час відпочинку можна зайнятися гімнастикою для очей, зробити кілька вправ для тіла.
 5. Регулярно протирати екран та дезінфікувати клавіатуру. Пил на екрані створює додаткове навантаження на зір, а бруд може інфікувати очі.

Захист від сонячних променів

УФ-випромінювання негативно впливає на стан сітківки та чутливих рецепторів. Висока інсоляція можлива не лише влітку, а й в іншу пору року. Яскраві сонячні промені відбиваються від гладких поверхонь і завдають зору не меншу шкоду. Тому слід захищати очі окулярами при яскравому сонці будь-якої пори року.

Сьогодні промисловість випускає очкові та контактні лінзи з діоптріями з покриттям, що має вбудований УФ-фільтр. Вони захистять очі від відблисків відбитого сонячного світла, при цьому не спотворюючи сприйняття кольору, що дуже важливо дизайнерам, художникам та ін.

Спортивні заняття та грамотне харчування

Встановлено, що дотримання дієт, голодування, похибки раціону, що збіднюють, призводять до офтальмологічних проблем. У рибі, злаках, овочах та фруктах містяться вітаміни, мінерали, амінокислоти, вуглеводи та жири, необхідні для клітинного харчування, забезпечення енергією біологічних процесів та побудови нових клітин. Якщо в їжі недостатньо корисних речовин, слід проконсультуватися з фахівцем і приймати вітамінно-мінеральні комплекси для зору.

Також хорошого зору важлива фізична активність. Вчені встановили, що гіподинамія у студентів та школярів є одним із факторів розвитку міопії. Але також шкідливі для зору підвищені навантаження. Професійний спорт негативно позначається на загальному стані, але помірні фізичні заняття сприятливо впливають на організм і, зокрема, на зір:

 • підвищується постачання тканин киснем, знижується ризик оксидантного стресу та гіпоксії;
 • зміцнюється м'язовий каркас і, зокрема, м'язи очей;
 • нормалізуються метаболічні процеси, необхідні для нормального функціонування та життєдіяльності зорового аналізатора.

Сучасні психологи та педагоги займаються розробкою мотиваційних підходів для залучення до занять спортом молоді та школярів з аномаліями рефракції та іншими порушеннями зору. Дослідження довели, що дозоване фізичне навантаження та правильне харчування значно покращують зір.

Профілактика захворювань очей

Ще донедавна існувала практика обов'язкових медичних обстежень 1 раз на рік у студентів, школярів, робітників. Ці огляди мають стати звичкою для всіх, оскільки регулярна перевірка зору допоможе виявити на ранній стадії порушення функції та захворювання очей.< /p>

Офтальмолог може дати рекомендації щодо підтримки здоров'я очей, призначити адекватне лікування або прописати коригуючу оптику. Профілактика менш затратна, ніж подальше дороге та тривале лікування. ВООЗ постійно наголошує, що понад 50% порушень зору у світі можна було б уникнути за своєчасної та правильної допомоги фахівців.