Information
Search

Як зберегти зір під час дистанційного навчання?

Сьогодні людям не обійтися без різних гаджетів: комп'ютерів, телефонів, планшетів. З їхньою допомогою відбувається спілкування, отримання свіжої інформації. Студенти, учні шкіл використовують електронні пристрої для навчання. З переходом на дистанційне навчання збільшився час, який учні проводять перед екраном монітора.

У чому небезпека багатогодинного сидіння за комп'ютером?

Ще у XVII ст. німецький математик, оптик Йоган Кеплер висунув гіпотезу про причини короткозорості. Він припустив, що тривала нефізіологічна напруга очей викликає порушення рефракції. При використанні рідкокристалічних екранів людина довгий час дивиться в одну точку на яскраве зображення. При цьому зіниці звужуються, кількість миготінь скорочується, що призводить до спазму м'язів, що відповідають за акомодацію, та пересихання слизової оболонки.

Ризик порушень рефракції збільшує не тільки підвищене навантаження на очі, а й:

 • неправильна організація робочого місця – освітлення, положення тіла, постава, відстань до екрана, кут зору;
 • тривала нерухомість, що призводить до порушення обмінних процесів та живлення тканин зорового аналізатора;
 • похибки харчування, які призводять до недостатнього постачання очей вітамінами та мінералами.

Офтальмологів сьогодні непокоїть зростання порушень рефракції, зниження гостроти зору у дітей. Негативні наслідки мали заходи, здійснені при пандемії COVID-19. Дослідження показали, що з 2020 р. короткозорість у дітей стала зустрічатися у 3 рази частіше, ніж у попередні роки. Вчені прогнозують зростання патологій навіть після зняття карантину та закликають фахівців, батьків, вчителів вжити заходів для профілактики аномалій.

Як правильно організувати робоче місце?

Насамперед батьки повинні стежити, щоб діти не займалися лежачи. Необхідно правильно організувати робоче місце:

 1. Слід віддати перевагу комп'ютеру перед планшетом або телефоном, так простіше контролювати відстань монітора від очей та кут зору.
 2. Необхідно налаштувати параметри екрана – яскравість, контрастність, світність та ін.
 3. Верхній край екрана повинен знаходитися на рівні очей, а відстань до поверхні монітора складати не менше 50 см. При роботі з телефоном або планшетом – не менше 30 см.
 4. Екран не повинен бути єдиним джерелом світла. Потрібно забезпечити верхнє та бічне освітлення. Для лівшів світло має падати праворуч, а для правшів – зліва.
 5. Крісло має регулюватися по висоті, мати ергономічну спинку для забезпечення правильної постави.

Важливий і мікроклімат у кімнаті. Необхідно підтримувати достатню вологість у приміщенні, щоб слизова оболонка не пересихала, і забезпечити приплив свіжого повітря. Під час перерв у роботі потрібно провітрювати кімнату.

діагностику зору, відвідувати окуліста не рідше 1 разу на рік;

 • правильно збалансовано харчуватися, включаючи фрукти та овочі до раціону;
 • додатково приймати вітамінно-мінеральні комплекси для зміцнення зору;
 • використовувати зволожуючі краплі при дискомфорті та для профілактики синдрому сухого ока;
 • дотримуватися гігієни очей – не торкатися до них брудними руками, не терти;
 • захищати орган зору від інсоляції сонячними окулярами.
 • Встановлено, що значною мірою на якість зору впливає неправильна корекція порушень рефракції. Якщо зір нижче за норму, то необхідно використовувати контактні лінзи або окуляри.