Information
Search

Як підтримувати здоров'я очей при використанні контактних лінз: поради та рекомендації?

Контактні лінзи стають все популярнішими серед людей різного віку. Але в ЗМІ та інтернеті все частіше з'являються матеріали про проблеми, захворювання і навіть повну втрату зору у користувачів коректуючої контактної оптики. Як уникнути проблем з очима під час використання лінз, розповідають окулісти.

Причини

Контактні лінзи (КЛ) забезпечують здоров'я очей, гостроту зору, профілактику прогресування порушення рефракції лише за дотримання порад фахівців. Невиконання їх рекомендацій призводить до проблем. Як правило, негативний досвід використання КЛ пов'язаний із:

 • неправильний вибір;
 • недотримання правил гігієни;
 • неправильний догляд;
 • порушенням графіка заміни та часу носіння.

Неправильний вибір

Сьогодні на ринку України є величезний вибір контактних лінз, що відрізняються за якістю, матеріалом, термінами носіння та графіками заміни. Вони продаються в аптеках, салонах та магазинах оптики, в інтернет-магазинах. Широкий асортимент потребує спеціальних знань та поглиблених досліджень для індивідуального підбору. Тому купувати КЛ можна лише після відвідування офтальмолога та на підставі рецепту.

Деякі користувачі купують лінзи, використовуючи рецепт на окуляри. Це докорінно неправильний підхід, оскільки КЛ становить із оком єдину оптичну систему й у правильного підбору вироби необхідні зовсім інші параметри, ніж під час виборів очок. Так, наприклад, що сильніша міопія, то більша різниця діоптрій КЛ і очкових лінз.

Правильно підібрані КЛ забезпечують 100% зір, збереження зорових полів, короткий період адаптації та комфорт на весь день. Неправильний підбір стосується також фахівця. Не всі офтальмологи мають великий досвід оптометриста. Важливо знайти свого лікаря і спостерігатися тільки в нього, оскільки він бачив стан очей до застосування КЛ і може помітити найменші зміни, скоригувати лікування.

Також на самостійну зміну виду КЛ впливає вартість. Часто магазини та інтернет-аптеки проводять акції. Користувач вирішує придбати виріб за нижчою ціною і при цьому не враховує його особливості - матеріал, вміст вологи, киснепроникність. Неправильно підібраний продукт може спричинити гіпоксію, мікротравми рогівки, сухість очей та дискомфорт у носінні.

Запорука здоров'я зору – правильний професійний підбір оптики, що коригує, з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта.

Недотримання правил гігієни

Профілактика очних захворювань – дотримання правил гігієни. Основні вимоги:

 1. Вдягати та знімати контактні лінзи лише чистими руками. Їх миють із милом і висушують безворсовою серветкою або рушником. Додаткове застосування антисептика заборонено.
 2. Не застосовувати КЛ при застуді, риніті, високій температурі, щоб не занести мікроби в очі.
 3. Не носити лінзи у вологих приміщеннях – у сауні, лазні, басейні.
 4. Не зберігати контейнер для лінз у ванній кімнаті. Він повинен залишатися чистим, без розчину, накритим стерильною серветкою, щоб уникнути пилу та патогенних мікроорганізмів.

Бактеріальні, грибкові, вірусні інфекції очей самі лінзи не можуть викликати. Тільки нехтування правилами гігієни призводить до кон'юнктивіту, блефариту, кератиту, склериту та ін.

Також важливий догляд за очима при носінні контактних лінз. Слізна плівка виконує кілька функцій. Одна з них – захисна. Контактні лінзи, навіть найякісніші, стоншують плівку, порушують її цілісність, що дозволяє патогенним агентам викликати інфекції. Для відновлення слізної плівки застосовують зволожуючі краплі для очей, штучну сльозу. Вони підтримують здоров'я очей навіть за тривалого носіння КЛ.

Неправильний догляд за виробами

Правильний догляд за контактними лінзами гарантує:

 • збереження цілісності структури;
 • підтримка оптичних характеристик;
 • усунення біологічних відкладень;
 • забезпечення прозорості виробу та гладкості поверхні.

Промисловість випускає спеціальні системи та розчини для зберігання, очищення КЛ. Не можна економити на розхідниках та промивати лінзи водою з-під крана, слиною, мильними розчинами. Правильно вибрати засіб для догляду допоможе фахівець, тому що потрібно враховувати склад матеріалу, схильність до алергічних реакцій, індивідуальну чутливість очей та загальний стан здоров'я людини.

Порушення графіка заміни та часу носіння

На кожній упаковці КЛ вказано термін носіння:

Перенашувати КЛ не можна. У більшості з них не можна спати. Порушення термінів заміни загрожує захворюваннями очей, ускладненнями.

Відповідно до опитування користувачів, від 40 до 90% не дотримуються правил догляду та використання контактної оптики. В результаті 71% носять лінзи довше 8 годин на день, у 63% відчувається дискомфорт, у 18% виникли інфекції очей, у 74% запалення відзначаються регулярно – не рідше 1-2 разів на рік. При цьому всі опитані мають великий стаж носіння КЛ – понад 5 років.