Information
Search

Як відрізнити помилкову короткозорість від істинної?

У вас все розпливається перед очима, а через нечіткість зображення стало важко виконувати звичні дії? Можливо, це пов'язано з істинною чи хибною короткозорістю. У цій статті ми розповімо, чим різняться між собою ці два стани і як можна позбутися неприємних відчуттів.

Як проявляється короткозорість?

У клінічній картині всіх видів міопії (близорукості) виділяють такі симптоми:

 • складно сфокусуватися на об'єктах, що розташовані на дальній відстані (у важких випадках здійснити це взагалі неможливо);
 • диплопія (двоєння в очах);
 • розмитість, нечіткість контурів предметів.

Навантаження на орган зору супроводжується підвищеною стомлюваністю, різьбою та печінням в очах, сльозотечею, почервонінням склер тощо.

Особливості помилкової короткозорості

На відміну від істинної, хибна міопія — функціональний (тобто оборотний) стан. Основна причина її розвитку пов'язана із спазмом війкових (циліарних) м'язів. Він виникає внаслідок тривалої роботи за комп'ютером, з мобільним телефоном, документами та дрібними деталями.

Говорячи про оборотність псевдоміопії, ми враховуємо здатність зору до відновлення, якщо буде усунено негативний вплив шкідливих повсякденних звичок на функціональність зорового аналізатора. Якщо не надати цій проблемі значення, псевдоблезозорість трансформується в справжню.

Серед інших факторів можна відзначити такі:

 1. Прийом ліків, які провокують спазм війного м'яза.
 2. Спадкова схильність до міопії.
 3. Погано освітлене робоче місце.
 4. Маленька відстань між екраном комп'ютера (смартфону) та очима.
 5. Безперервна напружена робота очей, пов'язана з професійними навантаженнями (наприклад, під час зварювальних робіт, виготовлення ювелірних виробів, ремонт годинників).
 6. Остеохондроз шийних хребців.
 7. ЧМТ, травми очей.
 8. Патологія нервової системи, що супроводжується спазмом мімічної мускулатури та інших м'язових волокон.

У школярів причин для розвитку хибної міопії значно більше, ніж у пацієнтів старшого віку, що пов'язано з недосконалістю зорового аналізатора та його нездатністю швидко адаптуватися до навантажень. Крім того, появі оборотних порушень акомодації сприяють:

 • захворювання опорно-рухового апарату, що супроводжуються порушеннями постави, слабкістю м'язового корсету;
 • розлади кровообігу в судинах, які забезпечують кров'ю голову та шию;
 • дефіцит вітамінів, мікроелементів у щоденному меню дитини.

Школярі (особливо підлітки) нерідко не звертають уваги на проблеми із зором чи не хочуть повідомляти про них батьків. Проведення диспансеризації, що включає офтальмологічний огляд, дає можливість вчасно діагностувати псевдоблізорукість. Як правило, регулярних тренувань для очей достатньо, щоб позбутися спазму акомодації.

Чому виникає справжня короткозорість?

Поява істинної міопії, як правило, обумовлена великим розміром очного яблука, через що картинка фокусується перед сітківкою. Надмірне збільшення ока може бути пов'язане із внутрішньоутробною аномалією розвитку плода або спадковістю.

Корекція зору при справжній короткозорості можлива лише за допомогою оптики, що коригує, або хірургічного втручання. Люди, які страждають на міопію, можуть носити окуляри, ортокератологічні або контактні лінзи, які підбирає виключно лікар-офтальмолог на підставі проведеного обстеження.

Як запобігти розвитку помилкової міопії?

Профілактика псевдоміопії полягає у проходженні регулярних оглядів у окуліста, не рідше ніж 1 раз на рік. Своєчасна діагностика дозволяє виявити патології органів зору на ранніх етапах та розпочати лікування.

Важлива роль у профілактиці псевдоблізурукості відводиться заходам, які спрямовані на розслаблення та тренування війкових м'язів. Під час планового огляду окуліст надасть кілька рекомендацій:

 1. Дотримуватись правил гігієни праці. Мається на увазі нормальне освітлення робочого місця, фізіологічне положення тіла, чергування пауз для відпочинку очей з навантаженнями (15-хвилинне розслаблення змінюється на півгодини).
 2. Виконувати спеціальну гімнастику, щоб зняти напругу циліарних м'язів.
 3. За 1-2 години до сну відмовитися від мобільних телефонів та інших гаджетів.
 4. Переглянути раціон: продукти повинні мати велику кількість ретинолу (вітамін А), мікроелементів (мідь, марганець, цинк, хром), протеїнів.
 5. Приділяти достатньо уваги дозованій фізичній активності. Лікар рекомендує виконувати вправи для зміцнення м'язів шиї, спини, нижніх кінцівок.

Придбати оптику, що коригує, без офтальмологічного обстеження категорично заборонено. Будь-які суб'єктивні погіршення гостроти зору — це завжди привід звернутися до фахівця.