Information
Search

Як визначають зір за таблицею Сівцева?

Перевірка зору включає візометрію, що проводиться із застосуванням таблиці Сівцева.

Методика перевірки зору за допомогою таблиці Сівцева

Методика була розроблена російським офтальмологом Д. А. Сівцевим. Зазвичай, його таблиця об'єднана з таблицею його вчителя С.С. Головина. Вона складається з 7 букв кирилиці – Ш, Б, М, Н, К, Ы, І. Усі вони розташовані у довільному порядку на 12 рядках.

У правій частині таблиці навпроти кожного рядка вказана відповідна гострота зору (V), яка була встановлена експериментальним шляхом. Вона визначається ставленням відстані, на якій проводиться діагностика, до відстані, на якій людина з нормальною гостротою зору здатна розрізняти символи цього ряду. Результати, отримані під час дослідження, виражаються в умовних одиницях.

Прописні літери, які отримали назву оптотипи, мають розмір, який зменшується від одного рядка до іншого в напрямку зверху донизу. Найбільші з них розташовані у верхньому рядку таблиці і мають такий розмір, при якому вони помітні з відстані 50 метрів за оптимальної гостроти зору. А нижче розташовуються рядки літер, які видно з відстаней 35, 25 і т.д., для нижньої – 2,5 метри.

Перед визначенням гостроти зору досліджуваного поміщають у добре освітлене приміщення, оскільки відомо, що очі адаптуються до певного рівня освітленості. При порушенні цієї умови в процесі тестування можливе отримання спотворених результатів.

Дослідження проводять з відстані 5 метрів. Обидва очі мають бути відкриті, проте гострота зору кожного ока визначається окремо. Для цього використовують матові щитки, щоб унеможливити напругу акомодації внаслідок заплющування.

Літери одного рядка таблиці пред'являють у прямому, зворотному чи вільному порядку, щоб унеможливити впізнавання знаків малих розмірів. При дослідженні використовують вказівку темних кольорів, яку розташовують під буквою так, щоб між нею та знаком залишався оптимальний інтервал.

Визначення оптотипів починають з 10 рядка, що відповідає гостроті зору, що дорівнює 1,0. Якщо ж обстежуваний з 5 метрів не розрізняє знаки першого рядка, то гострота його зору дорівнюватиме 0,1. У цьому випадку необхідно наблизити обстежувану до тієї відстані, при якій він зможе чітко розрізняти верхній рядок у таблиці.

При цьому гострота зору розраховуватиметься за формулою, розробленою Германом Снелленом, що є відношенням відстані, з якої обстежуваний здатний бачити знаки, до відстані, при якій ці знаки можна розрізнити при гостроті зору рівною 1,0. Для правильного освітлення таблиці її поміщають в апарат Ротта, що складається із світловідбиваючої фольги та рефлектора, який займає центральне положення.

У тих випадках, коли в процесі визначення гостроти зору за допомогою таблиці Сівцева досліджуваний не може розрізнити оптотипи першого ряду використовують спеціальні оптотипи, розроблені Борисом Львовичем Поляком. Таблиця Сівцева має низку недоліків. Вона не може застосовуватися у пацієнтів, які не знають російської абетки, не враховує психоемоційний стан (при стресі, хвилюванні гострота зору погіршується), вікові особливості зорової системи.

У яких випадках потрібно звернутися до офтальмолога?

Виявити порушення рефракції можна самостійно. Якщо зображення розпливається, втрачає чіткість поблизу, то фокус заломлення променів відбувається за площиною сітківки. Це явище називається гіперметропією, або короткозорістю. У випадку, коли предмети погано видно, фокус розташований перед сітківкою. Це далекозорість, або міопія.

Також можуть розвиватися й інші симптоми:

  • біль у очних яблуках;
  • швидка стомлюваність;
  • відчуття тяжкості повік;
  • головний біль через перенапруження;
  • сухість, печіння, відчуття «піску» в очах;
  • підвищена чутливість до яскравого світла;
  • сльозотеча.

Поява 1-2 симптомів з перелічених вище є сигналом порушення функції органу зору і вимагає відвідування офтальмолога, проведення досліджень.

Оптика, що коригує

Таблиця Сівцева застосовується при доборі оптики, що коригує. З її допомогою перевіряють ефективність очок, контактних лінз. При правильно підібраних оптичних пристроях пацієнт у них чітко бачить 10-й рядок.

Перевага таблиці Сівцева у простоті та доступності досліджень. Її застосовують у салонах та магазинах оптики, при виїзних медоглядах. З її допомогою виконується моніторинг результатів лікування, стан зорового аналізатора після хірургічного втручання.