Information
Search

Як контактні лінзи покращують зір?

Контактні лінзи (КЛ) – невід'ємний спосіб корекції зору. Їх можуть носити пацієнти будь-якого віку, але основна кількість користувачів (понад 45%) – це молоді люди до 30 років.

Показання до носіння контактних лінз

Усі показання до застосування контактної оптики можна поділити на кілька груп. Медичні показання включають корекцію зору та використання КЛ як бандаж. У першому випадку вибір виробів рекомендується при:

 • міопії (близорукості);
 • гіперметропії (дальнозоркості);
 • анізометропії;
 • астигматизм;
 • афакії;
 • пресбіопії («старечий зір»);
 • кератоконусе;
 • наслідки рефракційних хірургічних втручань.

У своїй професійній діяльності КЛ використовують актори, спортсмени та військовослужбовці. Крім коригуючої функції, тут враховується здатність лінзи щільно прилягати до очного яблука і не спадати під час виконання активних дій.

КЛ можна використовувати і за косметичними показаннями. Люди, які комплексують з приводу окулярів або відчувають незручності при їх носінні, можуть звернутися до офтальмолога та підібрати оптимальні лінзи. Контактну оптику застосовують для косметичного усунення наслідків травм чи вроджених аномалій органу зору. Як правило, це кольорові лінзи, чий терапевтичний ефект, крім усього іншого, полягає у зменшенні виразності світлобоязні та усуненні двоїння в очах.

Як контактні лінзи впливають на зір?

Застосування КЛ є ефективним при значній різниці рефракції між двома очима. Якщо вона буде більш ніж 2-3 дптр між лінзами, окуляри не зможуть забезпечити 100% корекцію. Пацієнт скаржиться на запаморочення, нудоту, дискомфорт. При фокусуванні на зображенні мозок не в змозі сприйматиме його цілісно.

Відстань між лінзою і верхньою частиною очного яблука дорівнює від 12 до 14 мм, тому людина сприймає об'єкт у зменшеному розмірі. КЛ щільно прилягають до ока, завдяки чому картина бачиться неспотвореною, тобто контактна оптика гарантує повну корекцію навіть за вираженої анізометропії.

Чи можливе погіршення зору внаслідок носіння КЛ?

Цим питанням часто ставляться пацієнти, які мають контактну оптику. Вони повинні розуміти, що ймовірність шкоди очам зазвичай пов'язана з порушенням правил експлуатації лінз. Щоб мінімізувати ризик ускладнень, необхідно:

 • дотримуватися рекомендованого терміну носіння;
 • регулярно очищати КЛ та дезінфікувати їх із застосуванням спеціального розчину;
 • міняти контактні лінзи та розчин для їх зберігання згідно з інструкцією від виробника;
 • відмовитися від носіння лінз пацієнтам з ГРВІ та іншими хворобливими станами (про всі протипоказання можна дізнатися у свого офтальмолога).

Серед найбільш поширених ускладнень, пов'язаних із застосуванням КЛ, слід згадати:

 1. Синдром сухого ока. Розвивається як результат недостатнього вироблення слізної рідини. Гострий період синдрому – протипоказання до носіння лінз. Щоб усунути неприємні симптоми, рекомендується користуватися краплями, що зволожують очне яблуко («штучна сльоза»).
 2. Гіпоксію рогової оболонки. Зумовлена хронічним порушенням надходження кисню до рогової оболонки, внаслідок чого в неї вростають артерії. Гіпоксія з часом призводить до значного погіршення зорової функції. Найчастіше ця патологія зустрічається у людей, які лягають спати в лінзах, не призначених для нічного сну (крім ортокератологічних виробів). Передувати розвитку гіпоксії можуть почервоніння очей при носінні лінз, дискомфорт та інші ознаки, про які треба повідомити офтальмолога.
 3. гострі та хронічні запальні процеси в структурах органу зору (увеїт, кон'юнктивіт, кератит тощо). Запалення - це наслідок недостатньої гігієни, неправильного догляду за лінзами. Воно може бути спровоковано, наприклад, моделями, у яких уже минув термін заміни. Так, одноденні лінзи перед сном знімаються та утилізуються, але в жодному разі не застосовуються повторно.
 4. Алергічні реакції. Для кожного організму властивий свій ступінь переносимості різних речовин (як натуральних, так і штучних). У деяких пацієнтів виникає алергія на окремі компоненти розчинів і навіть на самі лінзи, яка проявляється печінням та свербінням в очах, почервонінням склер.
 5. Механічні ушкодження рогової оболонки. Найчастіше це ускладнення відзначається у користувачів жорстких лінз, але навіть при неакуратному зніманні або надяганні м'яких виробів іноді виникає травма рогівки.

Усі неприємні симптоми - це привід звернутися до окуліста. Тільки він може встановити причину та дозволити/заборонити подальше використання контактних лінз.