Information
Search

Як діабет може вплинути на зір?

Цукровий діабет (ЦД) - небезпечне захворювання, основним симптомом якого є підвищений вміст глюкози в крові (гіперглікемія). Ускладнення, що виникають при цій ендокринній патології, значно погіршують якість життя пацієнтів та призводять до їхньої інвалідизації. Особливе місце у структурі інвалідності посідає поразка органів зору.

Діабетична ретинопатія

Найбільшою небезпекою для діабетиків є ретинопатія — пошкодження сітківки ока. Саме вона призводить до прогресуючого незворотного зниження зору аж до сліпоти. Як правило, перші симптоми патології проявляються через 5-10 років від початку захворювання. Їхня поява обумовлена негативним впливом гіперглікемії на структуру стінок кровоносних судин сітківки, що призводить до появи мікроаневризм, ексудатів, крововиливів, вогнищ ішемії.

Пацієнти з діабетичною ретинопатією подають скарги на:

 • неприємні відчуття в очах, біль;
 • поява «зірочок» перед очима;
 • завісу перед очима, розпливчасту картинку;
 • порушення сприйняття кольору.

Зниження зору свідчить про тяжку поразку сітківки. Несвоєчасна діагностика, відсутність терапії основного захворювання та ретинопатії можуть призвести до повної сліпоти.

Інші офтальмологічні ускладнення при цукровому діабеті

Крім ретинопатії, до наслідків гіперглікемії офтальмологи відносять такі патологічні стани:

 1. Катаракта (помутніння кришталика).
 2. Глаукома (підвищення внутрішньоочного тиску, що призводить до втрати зору).
 3. Ураження зорового нерва, що виникає внаслідок оклюзії (закупорки) вен сітківки.
 4. Відшарування сітківки (скупчення рідини між епітеліальним та нейронним шарами сітківки).
 5. Рубеоз райдужної оболонки (зростання нових судин у райдужній оболонці, внаслідок чого розвиваються виражена ішемія сітківки та рубеозна глаукома).

Нерідко причиною звернення до окулістів є параліч м'язів, що рухають очне яблуко, що найчастіше зустрічається при цукровому діабеті 2 типу. Ще одна небезпечна патологія – це епітеліопатія рогівки. Вона проявляється повільним загоєнням ушкоджень епітелію, що значно продовжує післяопераційний період при хірургічних втручаннях на очах.

Як не втратити зір при цукровому діабеті: поради фахівців

Сучасні методи лікування, які застосовуються в офтальмології, на жаль, не здатні відновити втрачений зір. Ось чому важлива роль відводиться профілактиці розвитку ускладнень при цукровому діабеті. Щоб не допустити втрати зору, необхідно дотримуватися наступних рекомендацій ендокринологів та офтальмологів:

 1. Контролювати рівень глюкози в крові, не допускати різких коливань її концентрації.
 2. Стежити за показниками артеріального тиску. У пацієнтів з артеріальною гіпертензією ризик розвитку діабетичної ретинопатії значно вищий, ніж у хворих із нормальними цифрами АТ. Стабілізувати його допоможуть щоденний прийом гіпотензивних препаратів, регулярна фізична активність, збалансоване харчування, підтримання оптимальної маси тіла.
 3. Відмовитися від куріння.
 4. Переглянути раціон харчування. У меню повинні переважати овочі, фрукти, жирна риба, горіхи, цілісні злаки. Слід мінімізувати кількість продуктів, що містять шкідливий холестерин, оскільки він руйнує судинну стінку.
 5. Виключити надмірні фізичні навантаження. Пацієнтам з цукровим діабетом не можна піднімати тяжкості, займатися контактними видами спорту, оскільки це може спровокувати розрив судин та крововилив у сітківку.
 6. За призначенням лікаря приймати полівітамінні комплекси, до складу яких входять вітаміни, мікроелементи, рослинні компоненти, що підтримують функціональність органу зору.

Всі діабетики мають раз на півроку проходити офтальмологічний огляд. Регулярне обстеження дозволяє діагностувати проблеми з очима на ранніх стадіях, коли ще немає скарг на погіршення зору.

Коли треба негайно звернутися до лікаря?

Якщо у вас діагностовано цукровий діабет, необхідно пам'ятати про ризик пошкодження сітківки. Про процес, що далеко зайшов, її руйнування сигналізують такі симптоми:

пульсація в очах, болючість;
темні плями перед очима;
двоїння в очах;
нечіткість зору.

При появі перелічених скарг слід терміново звернутися до спеціалізованої офтальмологічної установи.

Втрата зору при діабетичній ретинопатії — необоротний процес. Розроблена на підставі результатів діагностики тактика лікування дозволяє його сповільнити. Для терапії порушень зору пацієнтам із ЦД рекомендується проведення лазерної коагуляції або вітректомія. Ці методики ефективні, якщо сітківка ще повністю зруйнована. При крововиливах у ній у деяких випадках допомагають ін'єкції лікарських засобів, які розсмоктують кров'яні згустки.