Information
Search

Гімнастика для очей: вправи для профілактики порушення зору

Сучасна людина піддається щодня високим зоровим навантаженням. Люди тривалий час проводять перед моніторами комп'ютерів, вдивляються у екрани планшетів, смартфонів. Перенапруження призводить до порушень рефракції, офтальмологічних патологій. Гімнастика для очей була вигадана для профілактики порушень зору, усунення втоми.

Корисна вправа для очей

Комплекси вправ допомагають:

 • зміцнити м'язи, які відповідають за рухи очного яблука та акомодацію;
 • стимулювати кровообіг, що забезпечує харчування, газообмін тканин;
 • зняти зорову напругу;
 • зменшити набряклість;
 • стабілізувати внутрішньоочний тиск;
 • поліпшити функцію слізних залоз;
 • прискорити реакцію на об'єкт, що рухається і виникає раптово і т.д.

Найбільш виражений ефект відзначається при регулярних заняттях зорової гімнастикою у дітей. Вона здатна навіть покращити гостроту зору. У старших людей зарядка допоможе загальмувати прогресування короткозорості, швидко зняти стомлюваність, підвищити працездатність. Робити вправи бажано не рідше 2-х разів на день і не менше 3-5 хвилин.

Офтальмолог після обстеження може порекомендувати найбільш ефективний комплекс, враховуючи особливості пацієнта та медичні показання.

Гімнастика при короткозорості

Фахівці розробили різні комплекси гімнастики для очей. Найбільш ефективними для профілактики короткозорості є наступні вправи:

 1. Переміщуємо очі вгору, вниз, праворуч і ліворуч.
 2. Малюємо очима діагональні лінії.
 3. Окреслюємо очима коло, представляючи при цьому циферблат годинника і фіксуючи очі в точках, що відповідають розташування цифр 12, 3, 6, 9, 12. Виконуємо рухи за годинниковою стрілкою, а потім проти.
 4. «Малюємо» очима плоску спіраль. Починаємо рух від центру до периферії. Закінчуємо на краю поля зору і робимо рух у зворотному порядку, фіксуючи очі в початковій точці. Рухи очних яблук мають бути повільними та плавними.
 5. Малюємо очима букву «W». Очні яблука переміщаються повільно, зупиняючись на кутах знака у верхніх та нижніх точках на кілька секунд.

Чим частіше і довше робити розминку, тим виразнішим буде результат. Оптимальний режим становить 4 десь у тиждень по 10 хв. Але графік можна коригувати з урахуванням можливостей, робочого завантаження, стану здоров'я, суб'єктивних відчуттів.

Заряджання при далекозорості

Комплекс для пацієнтів з далекозорістю:

 1. Вибрати вдалині предмет і зосередити на ньому погляд. Потім перевести очі на предмет поруч, наприклад, на точку, намальовану на склі. Голова у своїй не рухається. Погляд фіксується на об'єкті кілька секунд.
 2. Витягнути праву руку вперед на відстань між пальцями та обличчям 40-50 см. Зосередити увагу на пальцях або на одному пальці руки. Робити рукою плавні кругові рухи. Тільки очі йдуть за об'єктом. Голова залишається нерухомою. Змінити напрямок руху руки. Після 5-6 рухів змінити руку та повторити цикл.
 3. Уявити маятник і здійснювати очима рухи зліва направо, а потім у протилежний бік.
 4. Взяти в руку олівець і піднести його до обличчя. Погляд має стежити за рухом вістря. Потім плавно відсунути предмет на відстань 40-50 см. Очі продовжують стежити за грифелем.
 5. Олівець відсунути від очей на 30-40 см. Очі дивляться вище за нього і в далечінь. Піднести олівець на відстань 10-20 см і робити їм рухи з боку на бік. Очі дивляться як би крізь олівець, не фіксуючись на ньому.

При далекозорості багато відомих дослідників пропонують авторські методики. Популярні вправи для очей з Норбекова, Жданова, Бейтса.

Вправи при косоокості

Для зміцнення окорухових м'язів при косоокості рекомендується робити наступні вправи:

 1. Вибрати предмет для фіксації погляду. Це може бути ручка, олівець, палець руки. Розташувати його на відстані 10-20 см перед обличчям навпроти ока з нормальною віссю зору. Око з відхиленням закрити рукою. Предмет переміщають у бік хворого ока, стежачи за здоровим рухом.
 2. «Малювати» очима знак нескінченність. Спочатку вправу робити для обох очей. А потім для здорового та хворого окремо. Можна змінювати вісь, представляючи знак у горизонтальному або вертикальному положенні.

При косоокості можна робити всі вправи, рекомендовані вище, даючи більш високе навантаження хворому оку.

Гімнастика для дітей

Для дітей гімнастика не має значних відмінностей від дорослих. Слід лише адаптувати пояснення до віку дитини та підібрати тривалість комплексу. Ігрова форма допомагає утримати увагу малюка та полегшити сприйняття. Наприклад:

 1. Моргання очима – це вправа «метелик». Потрібно століттями імітувати рухи її крилець – вгору, вниз.
 2. «Кулька на мотузку» – кулька випливає високо в небо. Стежимо очима за ним. Смикаємо кульку за мотузку і повільно тягнемо до себе. Слідкуємо, як він знижується.
 3. «Часики» – стрілки біжать по колу і годинник починає бити о 12, 3, 6, 9, 12. Зупиняємо погляд і слухаємо бій годинника.
 4. «Райдуга» – малюємо очима кожен колір дуги веселки. А щоб кольори були яскравими, ведемо «пензлик» праворуч наліво по дузі, а потім назад.

Можна підключати героїв казок, мультфільмів, задіяти іграшки, малюнки як тренажерів та об'єктів для стеження очима. Зарядку потрібно перемежувати паузами для відпочинку. Гімнастика для тіла підвищує ефективність вправ для очей, оскільки у організмі все взаємозалежно. Тренування м'язів тіла зміцнюють і м'язи очей.

Ефективність гімнастики відстежують, регулярно проходячи перевірку зору. При необхідності лікар вносить корективи до комплексу або підбирає контактні лінзи.

Протипоказання

Розминку для очей забороняють при:

 • неврологічні хвороби;
 • відшарування сітківки;
 • порушення роботи очних м'язів;
 • запалення очей.

Також слід утриматися від зарядки спочатку після оперативних втручань на органах зору.