Information
Search

Екологічні аспекти використання контактних лінз: як зробити внесок у стійке споживання?

Проблеми екології, клімату, усвідомленого споживання в сучасному світі мають велике значення. Про те, що пластикова тара негативно впливає на стан планети, знають усі. А про те, що крихітні полімерні контактні лінзи є прихованим джерелом забруднення природного середовища, здогадуються небагато.

Дослідження

Вчені з університету Арізони провели експрес-опитування понад 400 тис. користувачів контактних лінз і з'ясували, що більшість спускає їх в унітаз або раковину. Звідти вони потрапляють у водоймища та забруднюють світовий океан. Один із керівників проекту, Рольф Холден, повідомив, що частинки матеріалів КЛ виявлені у питній воді. Він зізнався, що сам тривалий час використовував лінзи і до отримання результатів досліджень не замислювався про шкоду планети.

Другим етапом дослідження став тест – як поводяться лінзи у воді очисних споруд. Виявилося, що вони тривалий час залишаються неушкодженими і лише невелика частина розпадається на мікрочастинки (менше 5 мм) під дією хімічних речовин та мікроорганізмів.

Щорічно у каналізацію лише у США змивають від 6 до 10 тонн КЛ. У світі близько 150 млн осіб використовують контактні лінзи для корекції рефракції або в косметичних цілях. Близько 97% з них викидають їх у сміття або змивають у каналізацію. Від мікропластику страждають морські організми. Вчені виявляють його всередині риб та молюсків.

Вироби із пластику розкладаються під дією сонця, води та мікроорганізмів понад 500 років. Тому активісти руху Say No To Plastic закликають відповідально підходити до вибору методів корекції порушення рефракції та утилізації контактних лінз.

Як знизити шкоду?

Стійке споживання у зорі – це зміна споживчої поведінки та технологій на користь:

 • вибору більш екологічних засобів корекції зору;
 • повної та безпечної утилізації КЛ;
 • створення біорозкладних матеріалів для виробництва КЛ.

Компанія Optical Express, яка пропагує стійке споживання, пропонує споживачам зробити вибір на користь:

 • очкової корекції;
 • контактних лінз планової заміни;
 • лазерної корекції зору.

При правильному догляді окуляри можуть прослужити тривалий час, що зменшить навантаження на навколишнє середовище. Стильна оправа може стати окрасою образу, наголосити на індивідуальності.

Для тих, хто віддає перевагу контактним лінзам, фахівці пропонують повністю відмовитися від оптичних виробів. Але перед тим, як вибрати екологічно безпечні опції зору, необхідно проконсультуватися з офтальмологом, який проведе поглиблені дослідження та виявить показання/протипоказання до певного методу корекції.

Способи утилізації

Сьогодні в розвинених країнах світу практикують сортування сміття для того, щоб надалі правильно його переробляти, знижуючи шкоду, що завдається екології. У деяких країнах у великих супермаркетах вже встановлені бокси для збору використаних КЛ, такі ж як для утилізації батарейок, акумуляторів та ін.

Учені виступили з пропозицією розмістити на упаковках лінз інформацію про те, що матеріал виробів – пластик, оскільки деякі споживачі не знають про це і вважають, що тонка плівка може швидко розкластися природним чином. Маючи дані про шкоду, яку КЛ завдають навколишньому середовищу, люди будуть більш відповідально ставитися до переробки відходів, що не розкладаються, у тому числі пластику.

Нові матеріали для КЛ

В якості матеріалів для виробництва екологічних контактних лінз розглядаються природні матеріали:

 • целюлоза;
 • крохмаль;
 • полімолочна кислота (полілактид);
 • хітозан та ін.

Перелічені сполуки вже сьогодні застосовуються у медицині, косметології для виробництва біополімерів. Так, наприклад, із хітозану випускають контактні лінзи. Він має такі властивості, які важливі для збереження навколишнього середовища та корисні для здоров'я очей:

 • біосумісністю – КЛ не шкодить живим тканинам очей і не порушує мікробіоценоз;
 • біодеградованість – швидко розкладається під дією природних ферментів з виділенням безпечних для людини та середовища сполук;
 • бактеріостатичністю – гальмує розмноження та зростання бактерій;
 • імуностимулюючою активністю – піднімає, в тому числі, місцевий імунітет та ін.

Орієнтованість на відтворювані матеріали, виробництво біополімерів, інноваційні технології з переробки вже існуючих синтетичних полімерів допомагає з упевненістю дивитися у завтрашній день планети та людства.

Особиста відповідальність

Відновити екологію планети можливо, коли кожен житель Землі відповідально підходитиме до споживання. Так, наприклад, користувачі КЛ можуть мінімізувати забруднення, якщо дотримуватимуться простих правил:

 • використовувати вироби, які максимально відповідають показанням, індивідуальним особливостям, рекомендаціям офтальмологів, щоб зменшити кількість «пробних» КЛ, які потім будуть викинуті;
 • адекватно підходити до вибору лінз з пролонгованим графіком заміни та дотримуватись правил догляду за ними, щоб продовжити термін експлуатації;
 • правильно утилізувати вироби та упаковку від них, а також контейнери для зберігання.

Потрібно віддавати перевагу брендам, які дбають про екологію та використовують безпечні технології, вторсировину, інноваційні біорозкладні матеріали.