Information
Search

Що таке периферичний зір?

У процесі еволюції у людини виробився панорамний зір, що дозволяє помітити небезпеку та вистежити видобуток. Чим більше поле зору, тим більша частина навколишнього світу відображається на сітківці та аналізується головним мозком. У сучасному світі центральний зір задіяний набагато частіше, ніж периферичний. Це негативно відбивається на швидкості зорових орієнтовно-пошукових процесів та психічного темпу сприйняття.

Що таке периферичний зір?

Периферичним називається зір, який сприймає картинку, що знаходиться поза областю центрального зору, тобто. з боків при нерухомому погляді вперед. Якщо центральне дає можливість людині розглянути та оцінити форму, розмір, колір предмета, віддаленість тощо, то бічне зір не дозволяє деталізувати побачене. Це обумовлено структурою зорового аналізатора.

Параметри предметів сприймаються спеціальними рецепторами – колбами. Їх кількість максимально в центральній частині очного яблука, у макулі або жовтій плямі. До периферії їхня кількість знижується, тому гострота зору нижча.

Але на периферії сітківки локалізуються палички – чутливі рецептори, що дозволяють бачити за умов дефіциту світла. Боковий зір допомагає добре орієнтуватися у сутінках, у темряві. Але і на світлі хороший бічний огляд дуже важливий. Краєм ока ми бачимо те, що розташовується під ногами, зверху та з боків. Без цієї здатності людині важко пересуватися, помічати перешкоди.

Зрозуміти, наскільки важливий периферичний зір у житті людини, допоможе простий досвід. Потрібно згорнути в трубки 2 листи щільного паперу, приставити їх до очей і спробувати пройтися кімнатою. Дискомфорт при орієнтуванні є наслідком випадання області бічного зору.

Офтальмологи наголошують на тривожній тенденції погіршення периферичного зору у більшості сучасних людей. Вчені пояснюють цей факт тим, що багато часу проводять перед екранами, моніторами, фіксуючи погляд у одній точці. Зниження залучення периферичного зору призводить до погіршення функції. Але фахівці стверджують, що бічний зір можна відновити і навіть суттєво розвинути.

Як можна розвинути бічний зір?

Для того, щоб покращити здатність до периферичного огляду, фахівці рекомендують простий, але ефективний метод. Необхідно зафіксувати погляд в одній точці і, не рухаючи головою, очима виявити, а потім назвати якнайбільше предметів, помічених бічним зором.

Починати можна з простого – наприклад, у добре знайомому приміщенні. Потім поступово ускладнювати завдання – вийти на вулицю, парк та ін. Можна тренувати зір за допомогою спеціальних цифрових таблиць Шульте-Платонова. Для цього потрібно зафіксувати поглядом центральну клітинку таблиці та за 25 секунд знайти, назвати всі цифри за зростанням, не переводячи погляду. Використання різних таблиць дозволяє виключити запам'ятовування.

Вчені проводили дослідження у групах людей різних професій, використовуючи методики та тренажери, що розвивають бічний зір. Результати вражають. Приріст становив:

  • за зовнішнім кордоном – 16% (ліве око) та 18% (праве око);
  • за внутрішньою –26,4% та 17,5%;
  • по верхній – 25% та 26%;
  • за нижньою – 18% та 11,5%.

Але тренування не завжди допомагають покращити периферичний огляд. Якщо причиною випадання бічної області зору є патологія, то усунути її допоможе лише комплексне лікування та використання певних засобів корекції.

Чому порушується периферичний зір?

На величину сфери зору впливає безліч факторів – як зовнішніх, так і внутрішніх. Найчастіше порушення викликають такі патології:

  • глаукома;
  • інсульт очей;
  • відшарування сітківки;
  • пігментний ретиніт.

Причинами також можуть бути пошкодження, захворювання головного мозку (інсульт, черепно-мозкова травма), судин кровоносної системи (оклюзія, папілярний стаз), нервових волокон (неврит зорового нерва) та ін. Випадання полів зору (скотома), темні плями в очах можуть бути зумовлені хронічними хворобами: туберкульозом, новоутвореннями, цукровим діабетом.

Виявити ступінь порушення та його причину можна лише в результаті перевірки зору. Діагностика включає як контрольні вимірювання, так і апаратні: кампіметрія, динамічна та статична периметрія, дослідження за допомогою периметра Ферстера.

Тунельний зір – що це?

Повна або часткова втрата периферичного огляду призводить до формування так званого тунельного зору, при якому людина бачить навколишній світ як через трубу з темними стінками. При перших ознаках порушень слід звернутися до офтальмолога та пройти обстеження. За деяких видів аномалії покращити периферичний зір вдається за допомогою контактних лінз. Для усунення більшості видів патології необхідно лікувати причину випадання полів зору.