Information
Search

Що робити, якщо падає зір?

Зір в еволюції та життєдіяльності людини відіграє важливу роль. Воно впливає пізнання навколишнього світу, спосіб життя, формування емоцій. Крім того, утворює складні динамічні зв'язки з іншими органами почуттів. Тому, коли повністю губиться чи падає зір, знижується якість життя людини.

Як своєчасно зрозуміти, що зір погіршується?

Процес погіршення зору може займати довгі роки або відбуватися стрімко, на одному оці або одразу на обох. Те, що воно починає псуватися, можна зрозуміти за такими ознаками:

 1. Обриси предметів втрачають чіткість, змащуються. Деякі пацієнти пов'язують це з перевтомою, але втрата чіткості може бути симптомом цілої низки офтальмологічних патологій.
 2. Головні болі. Їх також вважають наслідком напруги, але біль може спричинити неправильно підібрані засоби корекції зору чи захворювання очей, зокрема глаукоми.
 3. Диплопія – двоїння картинки. Симптом може відзначатися при косоокості, астигматизмі, пошкодженні або захворюванні головного мозку та зорового аналізатора.
 4. Діскомфорт – печіння, відчуття стороннього тіла, «піску в очах». Неприємні ознаки супроводжують цілу низку офтальмологічних порушень – від синдрому «сухого ока» до запальних патологій, які можуть призвести до повної втрати зору.
 5. Міодезопсія – поява різних «феноменів» перед очима: мушок, гусениць, плям, черв'ячків. Ефект обумовлений порушенням прозорості склоподібного тіла. Фотопсія (так ще називається ця аномалія) з'являється при відшаруванні сітківки, помутнінні склоподібного тіла, пухлинах, ураженні зорового нерва та ін.

Також симптомами зниження зору є:

 • швидка стомлюваність;
 • біль в очах;
 • сльозотеча;
 • «куряча сліпота» (порушення сутінкового зору);
 • звуження області зору;
 • зміна сприйняття кольорів та ін.

Порушення зору викликають не лише хвороби очей. Так, наприклад, гіпертоніки часто скаржаться на те, що картинка розпливається, втрачає чіткість та контрастність, «тьмяніє». При ревматоїдному артриті пацієнт відчуває сухість у власних очах, «пісок», печіння. Чим раніше пацієнт звернеться до офтальмолога, тим ефективнішою буде допомога.

Чому може знижуватися зір?

Причин, через які погіршується зір, безліч:

 1. Спадкова схильність – у сім'ї, де тато чи мама «очкарики», велика ймовірність, що й у дитини буде слабкий зір.
 2. Високе навантаження на орган зору та зоровий аналізатор – постійна перенапруга призводить до погіршення зору, підвищеної стомлюваності. Саме із цим фактором, а ще зі стресами пов'язують зростання рівня порушень рефракції у розвинених країнах. Комп'ютер, гаджети змушують око перенапружуватися через тривалий вплив факторів, на які природа та еволюція не розраховували, створюючи цей орган почуттів. Також на нього впливає електромагнітне випромінювання та світло синьої частини спектра.
 3. Недостатнє харчування, низький вміст у раціоні вітамінів та мінералів.
 4. Аномалії системи кровообігу, порушення мікроциркуляції очей чи органів ЦНС.
 5. Вікові зміни в самому органі та в усьому організмі в цілому.
 6. Деякі соматичні патології – ендокринні, серцево-судинні, аутоімунні, неврологічні.
 7. Шкідливі звички – куріння, алкоголізм, наркоманія.
 8. Неправильно організоване робоче місце.
 9. Недосипання.
 10. Травми голови, області шиї, самих очей та ін.

У світі понад 2,2 млрд. людей, які слабозорі або страждають на сліпоту. Більшість із них порушення зору з'явилися наслідком відсутності профілактики та адекватного лікування.

Що потрібно робити, якщо знижується зір?

На жаль, питанням «що робити?» пацієнти задаються тоді, коли симптоми яскраво виражені та заважають жити. Якби люди проходили обстеження у офтальмолога не рідше 1 разу на рік, то в більшості випадків можна було б виявити порушення на ранній стадії та негайно розпочати лікування.

Неможливо самостійно встановити причину, чому знижується зір. Це може бути не одна, а одразу кілька. Лікар проведе обстеження із застосуванням сучасної апаратури та прогресивних методик досліджень. Потім розробить схему лікування, підбере відповідні засоби корекції або дасть направлення на операцію.

Чим пізніше пацієнт звернувся за допомогою, тим складніше, довше та дорожче лікування. Допомогти зупинити погіршення зору може фізична активність – заняття настільним тенісом, бадмінтоном, волейболом та спеціальна гімнастика для очей. Загальна фізкультура тренує всі м'язи, у тому числі очні, розвиває колірне та світлове сприйняття.

Дихальні вправи, прогулянки на свіжому повітрі стимулюють насичення крові киснем та покращують окисно-відновні процеси в організмі. Дотримання режиму відпочинку, повноцінне правильне харчування, адекватне фізичне навантаження разом із дотриманням правил гігієни праці здатні знизити прогресування більшості офтальмологічних порушень гостроти зору. Лікування, підібране лікарем, та грамотні засоби корекції зору повернуть насолоду чітким баченням навколишнього світу.