Information
Search

Що буде якщо носити лінзи довше за визначений термін?

Виробники випускають контактні лінзи різного терміну носіння. Він вказаний на упаковці. Рекомендується суворо дотримуватись зазначеного графіка заміни. Якісні лінзи коштують не дешево, тому багато користувачів переношують їх, а в результаті отримують проблеми із зором і відмовляються від контактної корекції, стверджуючи, що КЛ небезпечні та завдають шкоди здоров'ю.

Скільки дозволяється носити контактні лінзи?

Термін придатності контактних лінз залежить від багатьох факторів. Один із них – час утворення нальоту. Це природний фізіологічний процес, "відповідь" на стороннє тіло в оці. контактуючи з тканинами ока, лінза викликає порушення цілісності слізної плівки і відкладення її складових на внутрішній стороні виробу. Найшвидше утворюється білковий наліт на м'яких іонних лінзах. Їхній матеріал з високим вмістом води в матриці абсорбує білок.

Тонка білкова плівка з'являється вже за кілька годин носіння. Вона є відповіддю живих тканин на подразнення та знижує тертя. Такий наліт легко видаляється універсальними розчинами та водою. Але при порушенні умов зберігання та очищення білок призводить до помутніння виробу та розмноження хвороботворних мікроорганізмів.

Ліпідний наліт більшою мірою характерний для жорстких газопроникних та силіконових контактних лінз. У їх складі вологи майже немає або зовсім ні, але силікон притягує жири, які формують плівку, що важко видаляється. Крім ліпідів, наліт утворюють муцини, холестерин, жирні кислоти.

Кальцієві відкладення з'являються у місцях механічного пошкодження лінзи. В області деформації, потертостей, подряпин помітні білі плями сольових відкладень. Згодом вони набувають жовтуватого відтінку.

Крім матеріалу, на швидкість утворення нальоту впливають:

 • індивідуальні особливості людини, наприклад, схильність до відкладення зубного каменю або появи нальоту на КЛ може бути обумовлена швидкістю метаболізму та перебігу хімічних процесів в організмі;
 • інфекції та хронічні захворювання;
 • прийом деяких медикаментів;
 • особливості навколишнього середовища, наприклад, сухе повітря призводить до відкладення ліпідів тощо.

Тому тільки фахівець може порекомендувати вид контактної оптики та термін її носіння.

На термін придатності також впливають порушення експлуатації лінз:

 • неправильне зберігання;
 • недотримання гігієни під час надягання/зняття;
 • використання засобів очищення без урахування матеріалу;
 • ігнорування глибокого очищення із застосуванням пероксидних комплексів.

Випускають КЛ різних термінів заміни:

 • щоденний;
 • двотижневий;
 • місячний;
 • квартальної;
 • традиційною.

Без урахування всіх факторів, особливостей експлуатації, індивідуальних показників підібрати самостійно КЛ неможливо.

Чому не варто переношувати лінзи?

Якщо переношувати лінзи, то насамперед відкладення зроблять виріб каламутним, погіршать його коригувальні властивості, знизять гостроту зору. Крім того, білковий та ліпідний склад плівки є відмінним субстратом для розмноження хвороботворних мікроорганізмів. Вони спричиняють запалення, кон'юнктивіт, кератит. Також наліт блокує пори в МКЛ, що порушує транспорт кисню та спричиняє гіпоксію тканин очей.

Просочені солями відкладення роблять рельєф лінзи нерівним і провокують мікроушкодження. Носіння КЛ зі строком заміни, що минув, призводить до патологічних змін, викликає дискомфорт: почервоніння, печіння, відчуття піску. Дослідження показали, що порушення тривалості носіння та неправильний догляд за лінзами тривалого терміну заміни може призвести до появи більма і навіть повної сліпоти.

Найбільш безпечними, комфортними та гігієнічними є одноденні КЛ. Під час носіння цього виду виробів відкладення не встигають утворитися, тому ризик розвитку патологій немає. Також популярністю користуються лінзи двотижневої та місячної заміни. Продукція з великим терміном поступово втрачає попит. Її купують лише користувачі, кому необхідні такі вироби за свідченнями чи умовами праці.

Які лінзи найкраще підходять для тривалого носіння?

Лінзи тривалого носіння виконуються із силікон-гідрогеля. Цей клас матеріалів поєднує у собі:

 • високу газопроникність, що дозволяє тканинам отримувати кисень навіть при тривалій експлуатації;
 • значний вміст води, що підвищує комфорт носіння, що підтримує цілісність слізної плівки;
 • біосумісність, що забезпечує єдину оптичну систему з живими тканинами ока.

Силікон надає виробам необхідну пружність та дозволяє зберігати їм свої фізичні властивості тривалий час. Жорсткі газопроникні лінзи також можна носити тривалий час. Якщо правильно доглядати їх, то терміни їх заміни можуть становити 6 або 9, 12 міс.

Сучасні біосумісні матеріали та градієнтний дизайн КЛ збільшує час носіння та продовжує графік заміни. Але й вони потребують ретельного дотримання рекомендацій.