Information
Search

Технології в контактних лінзах: що нового ринку зору?

Перші контактні лінзи виготовив та впровадив у лікарську практику офтальмолог, винахідник з Німеччини А. Мюллер . Аж до 60-х років ХХ ст. «рогівкові» вироби були виготовлені з оргскла. З появою м'яких лінз настала нова ера контактної оптики, що коректує. Сьогодні ця галузь стрімко розвивається та вдосконалюється. Інновації в контактних лінзах роблять їх об'єктом вибору серед молодих, активних, які цінують комфорт, екологічність та безпеку.

Короткий огляд

Прогрес у сфері контактної корекції торкнувся всіх складових:

  • технології виробництва;
  • матеріалів;
  • дизайну;
  • додаткові ефекти.

Контактна лінза утворює з оком єдину оптичну систему, тому для ефективності та безпеки необхідно, щоб вона не «конфліктувала» з живими тканинами, не порушувала природних процесів.

Новинки в технології виробництва

Для того, щоб лінза ідеально «села», вона повинна мати параметри, що відповідають індивідуальним особливостям ока. Високоякісні КЛ виготовляють спеціальні роботизовані верстати, запрограмовані з урахуванням:

  • характеристик матеріалу – гнучкість, змочуваність;
  • дизайну – товщини, відповідності заданим оптичним параметрам;
  • точних параметрів установки верстатів.

Такі лінзи коштують дорожче за серійні, але вони анатомічно точні. Стандартні МКЛ виготовляють методом лиття і мають усереднені параметри кривизни, діаметра. Але часто рогівка має нестандартну форму:

  • занадто плоска або надмірно опукла;
  • розміром більше середнього;
  • радіус значно відрізняється за меридіанами.

Таким людям доводиться відмовлятися від використання МКЛ. Сьогодні програмовані верстати з технологією відцентрового формування виготовляють лінзу за індивідуальними анатомічними параметрами з ідеально гладкою внутрішньою поверхнею. Поліпшені контактні лінзи називають кастомізованими, тобто. індивідуально створеними, які коригують будь-який ступінь порушень рефракції.

Нові матеріали

Першим матеріалом контактних лінз було органічне скло. Воно не пропускало повітря, було жорстким, погано змочувалося та викликало дискомфорт. Полімерні матеріали стали проривом у галузі розвитку КЛ. М'які контактні лінзи й досі продовжують еволюціонувати. Вони стали виготовлятися з біосумісних матеріалів.

Наприклад, компанія CooperVision застосовує технологію Proclear. До складу полімеру включені молекули фосфорилхоліну, який входить у структуру тканин людського тіла, клітинні мембрани. Речовина робить матеріал лінзи аналогом живої тканини, тому такі вироби мають підвищений комфорт і підходять навіть людям з високою чутливістю рогівки.

Сучасні силікон-гідрогелеві лінзи поділяють на 3 покоління. В останньому виробі мають унікальну структуру. У матеріал включено меншу кількість силікону, що дозволило збільшити вміст вологи, але зберегти кисневопроникність на достатньому рівні.

До третього покоління належать матеріали Комфілкон А (Biofinity) та Фанфілкон А. Виготовлені їх вироби утримують вологу в рогівці, підтримують цілісність слізної плівки, що знижує ризик розвитку «синдрому сухого ока». Вологовміст 50-55%. Кисневопроникність КЛ із Комфілкону А становить (Dk/t) 160, а Фанфілкону А (Dk/t) 110. Це попереджає гіпоксію та розвиток ускладнень.

Зволожуючі контактні лінзи виготовлені за технологією Hydraclear Plus, запатентованою компанією Johnson & Джонсон. Вони не відчуваються на оці та не порушують процеси метаболізму, газообміну, захисту. Вироби можуть носити навіть люди, схильні до сухості рогівки.

Ще одна новинка технології у контактних лінзахводоградієнтні МКЛ. Вологовміст виробу змінюється від внутрішнього до зовнішнього шару. Якщо всередині показник становить 33%, то зовнішній стороні лінзи – 55-80%. Це створює додатковий комфорт не лише рогівці, а й слизової оболонки. Крім того, мікрофлора ока не порушується.

Додаткові ефекти

Лінзи із захистом від синього світлановинка у сфері контактної корекції. Екрани комп'ютерів, гаджетів, відбите світло та світлодіодне освітлення випромінюють блакитний та синій спектр променів. Він негативно впливає на здоров'я очей. Поки що таких лінз дуже мало, але в перспективі кількість моделей збільшуватиметься.

Вже розробляються «розумні» лінзи. Вони підходять для людей, які хворіють на цукровий діабет. Такі КЛ вимірюють рівень глюкози за допомогою вбудованих світлодіодних сенсорів. При небезпечному підвищенні цукру у сльозі світлодіодний індикатор сигналізує користувача.

Smart-лінзи застосовуються при таких захворюваннях як короткозорість, далекозорість, а також при багатьох патологіях рефракції. Також створені моделі, до складу яких включені лікарські речовини, які дозовано надходять в око. Їх застосовують у лікуванні деяких офтальмологічних захворювань.