Information
Search

Небезпеки самолікування: чому важливо дотримуватись рекомендацій фахівця при виборі терміну використання контактних лінз

Контактні лінзи – це ефективний, безпечний та естетичний метод корекції порушень рефракції. Сьогодні така коригуюча оптика є цілком конкурентним засобом у порівнянні з окулярами та хірургічною корекцією зору. Але оскільки лінза щільно прилягає до тканин переднього відділу ока і становить з ним єдину оптичну систему, то можливий ризик розвитку офтальмологічних ускладнень та патологій.

Можливі порушення

При носінні КЛ можуть виникнути такі проблеми:

 • механічна травма рогівки;
 • гіпоксія тканин;
 • інфекція рогівки;
 • токсико-алергічна реакція.

Вчені провели низку клінічних досліджень, під час яких відстежувався стан переднього відділу ока у людей, які тривалий час (від 3 до 8 років) користувалися контактними лінзами. Після проведення поглиблених апаратних досліджень було встановлено, що користувачі:

 • рогівка не має пошкоджень – не фарбується флюоресцеїном;
 • слізний меніск рівномірний, висотою 0,2-0,5 мм;
 • час розриву слізної плівки 11-24 секунди;
 • гіперемії та васкуляризації лімбу не виявлено;
 • порушення рефракції повністю скоригувалися контактними лінзами.

Такі результати виявлено у пацієнтів, які дотримуються всіх рекомендацій фахівців щодо термінів використання КЛ та догляду за ними. Порушення викликають не самі вироби, а нехтування правилами їхнього користування.

Небезпека самолікування

Якщо важкі патології змушують звернутися до лікаря, початкові симптоми пацієнти лікують самостійно. Самолікування очей з контактними лінзами небезпечне стану та функції зорового аналізатора. Так, наприклад, сухість очей, відчуття печіння, дискомфорт при використанні оптики, що коректує, лікують народними методами – трав'яними відварами, міцним чаєм, медовими краплями. Ці засоби не впливають на причину захворювання та можуть спричинити алергічну реакцію. Тільки фахівець допоможе позбутися порушень та виявити причину захворювання.

Неправильно підібрані КЛ

Найчастішою причиною відмови від використання контактної оптики є неправильно підібрані вироби. Вони викликають дискомфорт, травмують очі та активізують прогресування патології. Ризики та небезпеки неправильного використання лінз можуть бути обумовлені й іншими причинами, наприклад:

 • недотримання правил гігієни;
 • неправильне зберігання виробів;
 • відсутністю своєчасного очищення поверхні від біологічних відкладень;
 • «переношуванням» лінз.

Встановлено, що ці причини у 43% випадків викликають «синдром сухого ока», кератити інфекційного та неінфекційного генезу, хронічний та алергічний кон'юнктивіт та ін. Відкладення та недотримання графіка заміни КЛ призводять до зміни складу мікробіоти очей. У 18% під час носіння лінзів виникають інфекції. При цьому у 74% з них епізоди інфекційних захворювань відбуваються 1-2 рази на рік.

При порушенні термінів заміни на поверхні лінзи утворюється наліт, у тому числі ліпідний. Ці ділянки не змочуються слізною рідиною, порушують цілісність слізної плівки, викликають сухість, печіння, відчуття стороннього тіла в очах.

При поганому очищенні КЛ за час тривалої експлуатації пори в матриці матеріалу забиваються пилом, залишками макіяжу, відкладеннями, що призводить до кисневого голодування тканин та розвитку ішемічних порушень.

Білкові відкладення є субстратом для розмноження патогенних мікроорганізмів. Крім того, організм починає реагувати на білок як на чужорідний та видає алергічну реакцію. Чим довше переношують лінзи, тим більше накопичується наліт, змінюються оптичні та механічні властивості КЛ і вищий ризик ускладнень.

Як уникнути ускладнень?

Контактні лінзи мають різні терміни заміни:

Необхідно суворо дотримуватись рекомендацій фахівців щодо термінів використання КЛ. Також вироби мають свої терміни носіння – денний (6-8 годин), пролонгований. Якщо пацієнт спить у лінзах денного носіння, то вранці можуть відзначатися почервоніння, печіння, свербіж повік, слизове відділення.

Самостійний вибір типу КЛ небезпечний. Помилки при виборі терміну носіння лінз без урахування індивідуальних особливостей, способу життя, наявності відхилень у стані очей, супутніх, у тому числі неофтальмологічних патологій, призведуть до хвороб очей і навіть втрати зору. Усі показання та протипоказання може виявити лише лікар-офтальмолог під час проведення поглибленого обстеження.