Information
Search

Чи можна носити різні контактні лінзи на очах?

Як правило, виробники продають контактні лінзи парами і немає необхідності купувати вироби різних брендів для правого та лівого ока. Але бувають причини, через які пацієнт змушений носити різні КЛ на очах. Розглянемо найпопулярніші питання докладніше.

Чи можна використовувати лінзи від різних виробників одночасно?

Одночасно застосовувати лінзи різних брендів не варто, хоча офтальмологи і не забороняють це робити, якщо вони:

  • підібрані з точною відповідністю параметрів, зазначених у рецепті;
  • мають збігаються діоптрії на лівому та правому оці;
  • виконані з одного і того ж матеріалу (силікон-гідрогелеві, силіконові, жорсткі газопроникні);
  • комфортні в носінні і вже були випробувані споживачем.

Деякі бренди випускають непарну кількість лінз – одну, три, п'ять тощо. У цих виробів однакова оптична сила та інші параметри. І тут додаткові лінзи є запасними. Такі великі упаковки економічні та зручні. Завжди під рукою є комфортні звичні КЛ, які можна взяти, якщо одна з одиниць загубилася, деформувалася чи пересохла.

Офтальмологи рекомендують купувати вироби однієї фірми, щоб прискорити час адаптації і уникнути дискомфорту у разі різниці при виробництві продукту. Незначні на наш погляд відмінності у матеріалі, виливку, шліфуванні можуть призвести до неприємних відчуттів під час носіння.

Якщо лінза загубилася або порвалася, а такої ж знайти не вдалося, то можна придбати одну лінзу іншого виробника з урахуванням параметрів та особливостей догляду за нею. Якщо споживач уже пробував носити продукцію цього бренду, і вона підійшла, то жодних проблем не виникне. Але самому експериментувати не варто. Краще проконсультуватися з лікарем, який порекомендує 1-2 варіанти аналогів.

Чи можна носити лінзи з різними діоптріями?

Анізометропія (різні діоптрії на лівому та правому оці) відзначаються у більшості людей із проблемами рефракції. Щоб їх скоригувати, доводиться набувати лінзи з різними показниками оптичної сили. Якщо різниця між очима становить менше 1,5-2 дптр, то користувач не відчуває дискомфорту, оскільки область на сітківці ока, що піддається впливу оптики, що коригує, по площі однакова.

При перевищенні максимальної межі різниці діоптрій кількість інформації, що надходить від різних очей у головний мозок, різна. Йому складно стає узгодити отримані від різних очей зображення та сформувати об'ємну картинку. Видимі предмети можуть бути розмитими, нечіткими, тьмяними.

При тривалому носінні окулярів або лінз зі значною різницею показників оптичної сили пацієнт починає відчувати головний біль, швидко втомлюється, відчуває різь та печіння в очах. Контактні лінзи складають із органом зору єдину оптичну систему, тому, на відміну від окулярів, вони дозволяють комфортно коригувати різницю до 3,0 дптр.

Отже, носити лінзи з різними діоптріями безпечно. Набагато гірше, якщо порушення рефракції різні, а їх корекції використовуються лінзи з однаковими дптр. На оці, де лінза сильніша, розвиваються порушення, що виявляються у відчутті сухості, почервонінні склери, швидкої стомлюваності. Підвищена напруга, яка відчуває очі при недостатній корекції, призводить до зниження місцевого імунітету, збільшується ризик приєднання інфекції.

Яка різниця між правою та лівою лінзою?

При виробництві контактних лінз різниці між правою та лівою немає. Тому вироби часто продають упаковками. Чому ж у контейнері для їх зберігання є маркування, і фахівці рекомендують надягати КЛ на те саме око в процесі всього терміну експлуатації?

Як уже зазначалося вище, тільки у незначної кількості людей оптична сила обох очей зовсім однакова. Дуже важливо не переплутати місцями лінзи з різними діоптріями. В іншому випадку корекція буде неефективною, а пацієнт відчуватиме дискомфорт, головний біль, болючість при русі очного яблука тощо. Згодом зір може сильно погіршитися.

При покупці пари лінз можна помітити, що виробник наносить на упаковку позначення «R» (права) та «L» (ліва). Робиться це для зручності користувача, вироблення звички правильно одягати вироби.

Конфігурація очних яблук також може відрізнятися. При підборі лінз лікар це вказує на рецепті. Переплутавши місцями КЛ із різною кривизною або навіть дизайном поверхні, користувач ризикує отримати відчуття стороннього тіла, «піску в оці», тертя, стискання очного яблука тощо.

Може також відрізнятись мікрофлора на різних очах. Тому, переплутавши лінзи, користувач ризикує перенести інфекцію на друге око, викликати запалення, роздратування.