Information
Search

Маркування контактних лінз

Перед використанням контактної оптики необхідно звернути увагу на маркування, нанесене на лінзи. Розшифровка цієї інформації допомагає розібратися в характеристиках виробу та дозволяє швидко знайти відповідну пару при покупці м'яких контактних лінз (МКЛ) в інтернет-магазинах.

Для чого використовується маркування «123»?

Порушення експлуатації контактних лінз загрожує погіршенням зору та пошкодженням структур ока. Маркування «123» означає орієнтацію лінзи (індикатор інверсії). З її допомогою користувач при надяганні визначає правильну сторону виробу, що дозволяє запобігти появі неприємних відчуттів.

Як зрозуміти правильність становища МКЛ? Помістіть її на кінчик пальця та уважно огляньте зовнішню поверхню. Зворотний порядок цифр («321») означає, що лінза вивернута навиворіт. Неправильне розташування виробу призводить до зміщення або погіршення чіткості зображення.

Крім індикатора «123», можливі інші варіанти маркування, призначеної визначення правильності положення лінзи. Наприклад, компанії Alcon, Bausch+Lomb, Johnson & Johnson використовують із цією метою буквені позначення.

Деякі моделі МКЛ не мають індикатора інверсії. У таких випадках можна зробити так:

 1. Оцінити форму лінзи. Якщо вона у вигляді тарілки, сміливо надягайте її на око. Якщо краї спрямовані назовні, а виріб нагадує піалу, це свідчить про її неправильне положення.
 2. Стиснути лінзу між великим і вказівним пальцями. Якщо вона схожа на півмісяць через спрямовані вгору краї, такий виріб можна використовувати. Носіння МКЛ із краями, спрямованими назовні, забороняється через можливе пошкодження ока.

Основні параметри маркування

На упаковці від МКЛ можна дізнатися інформацію про базову кривизну, діаметр оптики та оптичну силу. Вони позначаються за допомогою загальноприйнятих символів:

 1. BC (базова кривизна). Інша назва цього параметра – радіус кривизни. Його значення відповідає кривизні рогової оболонки. Від базової кривизни залежать опуклість лінзи, її посадка та комфорт при експлуатації. Діапазон базової кривизни становить 8-9 мм з допустимою похибкою 0,1 мм.
 2. DIA (діаметр лінзи, що вимірюється через центр). Цей показник становить 13,7-14,5 мм.
 3. Оптична сила лінзи у діоптріях. Позначення, що застосовуються для характеристики оптичної сили: D (діоптрії), PWR (оптична сила), "+" (дальнозоркість), "-" (близорукість), OS (ліве око), OD (праве око). При підборі пари КЛ офтальмолог має враховувати особливості кожного ока.

До інших параметри маркування, які обов'язково вказуються на упаковці, відносять такі:

 1. Назва моделі контактної оптики. У рецепті лікар-офтальмолог зазвичай пише назву лінз, які оптимально підходять для клієнта. Надалі покупець може використовувати цю інформацію при виборі нових МКЛ, зокрема на сайтах інтернет-магазинів.
 2. CYL (циліндр). Дане маркування говорить про несферичність рогівки або кришталика, а також про астигматизм (торичні лінзи). У разі астигматизму одночасно з циліндром вказується вісь.
 3. Axis (вісь). Вимірюється у градусах і становить 5⁰-180⁰.
 4. ADD (аддидація). Розрізняють три рівні аддидації: High, Medium та Low (висока, середня та низька відповідно). Цей показник демонструє, яка різниця між діоптріями в зонах для зору поблизу та в далечінь. Варіант нанесення - ADDHIGH. Подібне маркування вказується на мультифокальних лінзах у разі старечої далекозорості (пресбіопії).
 5. К1-3 (типи кератоконусних лінз).

Додаткові індикатори маркування лінз

Не менш важливе значення мають додаткові індикатори:

 1. Термін придатності (Exp або зображення пісочного годинника). Використання МКЛ із терміном зберігання небезпечно для очей, такі лінзи слід утилізувати.
 2. Показник стерильності (Sterile). Окрім самого маркування, на блістерах іноді вказано і спосіб, за допомогою якого проводилася стерилізація виробу.
 3. Сертифікат якості (CE 0086).
 4. Реєстраційний номер партії (символ LOT з подальшим зазначенням числа).
 5. Товщина виробу в центрі (CT).
 6. Покупка лінзи тільки за рецептом лікаря (RX Only).
 7. УФ-фільтр (UV-blocking або половина сонця). Таке маркування означає, що ці лінзи мають спеціальний захист від згубного впливу сонячних променів.

Як маркування впливає на якість корекції?

Незважаючи на побоювання деяких користувачів контактної оптики, мітки, завдані лінзами, абсолютно не впливають на якість корекції. Крім того, носіння МКЛ не супроводжується дискомфортом у власних очах. Це пояснюється способом нанесення інформації на лінзи: для маркування застосовується лазерний промінь, тому нанесені написи не будуть об'ємними і не відчуваються при носінні оптики, що коригує.