Information
Search

Контактні лінзи для корекції зору

Навантаження на орган зору, викликана повальним захопленням дітей і молоді різними гаджетами, привела до збільшення порушення рефракції зору в цій групі населення. В останні десятиліття набула популярності така галузь офтальмології, як ортокератология. В Америці і Європі ортокератологіческіе лінзи для відновлення зору стали застосовувати з 60-х років ХХ ст. У нашій країні з ними познайомилися тільки на початку ХХІ ст.

Що таке ортокератологіческіе лінзи?

Ортокератологіческіх контактні лінзи - це спосіб тимчасової корекції зору. Їх ще називають «нічні» лінзи, так як вони саме під час сну змінюють форму передньої частини очного яблука, на певний час покращуючи порушення рефракції. Показанням до їх використання є:

 • міопія слабкого і середнього ступеня;
 • астигматизм до -1,75 діоптрій.

Вони рекомендовані:

 • людям, які займаються спортом або іншими видами активної діяльності, несумісної з очкової і контактної корекцією;
 • дітям з 7 років і підліткам з прогресуючою міопією;
 • особам, яким з яких-небудь причин протипоказана лазерна корекція.

За допомогою ортокератологіческіх лінз можна уповільнити прогресування міопії у пацієнтів до 21 років. Таке вікове обмеження пов'язане з механізмом дії цього виду корекції зору.

За яким принципом вони відновлюють зір?

Ортокератологіческіх лінзи роблять з щільного, але «дихаючого» матеріалу. Жорсткі лінзи чинять тиск на око, формуючи його передній відділ по заданій лінзою формі. При цьому відбуваються такі зміни - в центральній зоні епітелій рогівки стискається, а на середній периферії потовщується.

Очне яблуко «тримає форму» протягом дня (до 24 год), забезпечуючи пацієнту хороший зір. У дітей все тканини, в тому числі епітелій рогівки, більш пластичні. Тому у них ефект такого лікування більш виражений. Чим старше пацієнт, тим менш ефективний цей метод.

Вчені стверджують, що лінза завдає оці компресійних пошкоджень, так як величина зміни кривизни поверхні становить всього 0,013 мм.

Переваги та недоліки коригувальних контактних лінз

Основна перевага таких коригувальних контактних лінз в тому, що протягом дня не потрібно застосовувати інші засоби корекції зору. Поки людина спить (8-9 ч), лінза «працює». Але на цьому плюси закінчуються і починаються недоліки даного методу:

 1. До сих пір точна природа дії лінзи не з'ясована.
 2. Невідомо, чи впливає компресія тільки на верхній епітеліальний шар або на всю структуру ока, і як це відіб'ється в довгостроковій перспективі.
 3. Метод працює тільки за умови високої якості лінз - дуже точного підбору форми і застосування спеціального матеріалу.
 4. Ефект у лінз накопичувальний - відразу після надягання і ще протягом кількох днів змін гостроти зору не відзначається. Для поліпшення гостроти зору необхідно їх використовувати щоночі протягом декількох тижнів.
 5. Важке звикання, так як через жорсткий матеріалу лінза відчувається в оці, як чужорідне тіло.
 6. Складно зняти, так як через присмоктуються ефекту просто «відщипнути» неможливо. У комплекті йдуть спеціальні палички з «присосками», але ними є ризик травмування органів зору.
 7. Навіть пристосувавшись «відклеюватися», є ризик травмувати рогівку або втратити лінзу, так як вона буквально вискакує з ока.
 8. Через компресії відбувається гіпоксія тканин і очей не відпочиває за ніч.
 9. Лінзи вимагають постійного контролю і при необхідності підгонки. Рекомендується відвідувати окуліста не рідше 1 разу на 3 місяці.
 10. При недостатньому освітленні відзначається ефект заломлення на периферії (райдужні кола). Це обумовлено тим, що лінза моделює форму тільки на обмеженій ділянці.
 11. Не можна пропускати носіння більше 1 разу.
 12. Не можна застосовувати при гарячковому стані і підвищеному тиску.
 13. Не можна терти очі під час сну і спати обличчям вниз.
 14. Загальна висока вартість терапії.

Всі ці недоліки дорослий організована людина пристосується долати, а ось дитині, на якого і розрахований цей метод, буде складно.