Information
Search

Які лінзи краще: гідрогелеві чи силікон-гідрогелеві?

Корекція порушення зорової функції за допомогою контактних лінз - це досить поширений і найбільш ефективний метод оптичної допомоги. Основними видами матеріалів при виробництві м'яких контактних лінз є гідрогель та силікон-гідрогель. У чому їхня різниця, переваги та недоліки?

Відмінності гідрогелевих та силікон-гідрогелевих лінз

Перші м'які КЛ виготовляли із гідрогелю. Матеріал їх містив велику кількість води, тому вони були дуже м'якими, що викликало труднощі із встановленням та зняттям виробу. Сьогодні гідрогелеві лінзи модифіковані та містять не більше 50-60% води, що суттєво змінило їх характеристики.

Силікон-гідрогелеві лінзи поєднують у собі переваги гідрогелю (матеріалу з високим вмістом вологи) і силікону, що надає виробу жорсткість і має дрібні пори, що пропускають до рогівки кисень. Поява цих матеріалів значно розширила сферу застосування та характерні властивості контактних лінз.

Таким чином, КЛ із цих матеріалів різняться:

 • містом вологи;
 • кисневопроникністю;
 • еластичність;
 • простотою обробки та формування;
 • тривалим збереженням форми;
 • довговічністю.

Розглянемо докладніше особливості різних видів МКЛ.

Головні особливості гідрогелевих лінз

Гідрогелеві лінзи мають у своєму складі гідрофільний гель, що притягує та утримує воду. Завдяки їй рогівка залишається зволоженою, що забезпечує комфорт при носінні виробів. У воді розчиняються поживні речовини, що забезпечують клітини ока нутрієнтами та пластичними сполуками.

Також у воді розчиняється кисень, який необхідний тканинам. Але його зміст, порівняно із силікон-гідрогелем, менший. Тому лінзи не можна носити більше 8-9 годин, а тим більше спати в них, щоб уникнути гіпоксії.

Важливою перевагою, крім комфорту протягом дня, гідрогелю є те, що він має низьку спорідненість до жирів та білків. Тому відкладення на КЛ утворюються повільніше.

Гідрогелеві лінзи віддають перевагу людям з підвищеною чутливістю рогівки очей. Період адаптації до них менший. Але їх використання (вдягання/зняття) вимагає досвіду та вправності. М'який матеріал легко рветься, а при порушенні правил догляду він швидко пересихає, деформується виріб, втрачає коригувальні властивості, викликає дискомфорт.

З гідрогелю виробляють терапевтичні лінзи. Ліки добре розчиняються у воді та поступово вивільняються у рогівку, забезпечуючи лікувальний ефект. Лінзи з абсорбованими антибіотиками використовують перед та після операції для попередження інфікування рани.

Характеристики силікон-гідрогелевих лінз

Для усунення недоліків гідрогелевих лінз вчені почали експериментувати з матеріалом, доповнивши гідрогель силіконовими «зшивками». Вони утворювали «каркас», що додає твердість. Такі лінзи простіше знімати/вдягати. Через пори проникає більше кисню (Dk/l становить 110-175). Тому силікон-гідрогелеві лінзи називають «дихаючими».

Це дозволяє:

 • збільшити час носіння МКЛ;
 • підвищити обмін сльози в лінзовому просторі;
 • зменшити ризик гіпоксичних реакцій (набряки рогівки, епітеліопатії).

Так, наприклад, Лотрафілкон А – двофазний полімерний матеріал. Складається з гідрофобного фторвмісного силоксану, практично рівного за кисневою проникністю силікону, та гідрофільного полімеру на основі N,N-диметилакриламіду.

Атоми фтору у складі матеріалу сприяють активному просуванню кисню через полімер, а фторсилоксанова фаза надає йому міцності та зручності в процесі експлуатації лінз. Гідрофільна фаза полімеру забезпечує високі змочування поверхні виробу та сльозообмін, хорошу дифузію рідини крізь товщу МКЛ.

Сьогодні на ринку є лінзи ІІІ покоління. Вони враховані всі недоліки попередніх поколінь силікон-гідрогеля. У такому матеріалі вдалося збалансувати:

 • високу кисневопроникність (86);
 • низький модуль пружності (0,5);
 • високий вміст вологи (58%);
 • прекрасну змочуваність.

Силікон-гідрогелеві контактні лінзи, порівняно з гідрогелевими, щорічно стають більш затребуваними у світі.

Які лінзи краще вибирати?

Дослідники встановили, що кількість користувачів гідрогелевих (48%) та силікон-гідрогелевих (52%) лінз відрізняється незначно. Кожен вид має свої переваги. Дисциплінованим користувачам, які дотримуються графіку заміни та режиму носіння, підійдуть комфортні гідрогелеві лінзи.

Тим, хто більшу частину часу знаходиться в приміщенні з кондиціонованим повітрям, у сухому мікрокліматі, не має можливості знімати лінзи на ніч і часто міняти їх, краще користуватися силікон-гідрогелевими КЛ.

Прогрес не стоїть на місці і вже з'явилися матеріали з новими властивостями, що дозволило створити градієнтні, «розумні» КЛ, керовані електронікою тощо.