Information
Search

Як перевіряють зір в оптиці?

Сьогодні більшість салонів або великих магазинів оптики надають послугу перевірки зору. Вона допомагає точніше вибрати окуляри або контактні лінзи. Навіть за наявності рецепту від лікаря необхідно перевірити точність дотримання рекомендацій при виготовленні, а особливо при підборі готової оптики, що коректує.

Як оптику перевіряють зір?

Діагностика зору в оптиці відрізняється від досліджень у кабінеті офтальмолога. Вона спрощена і включає лише невелику частину методів:

  • визначення гостроти зору за допомогою спеціальних таблиць – візометрія;
  • визначення відстані між зіницями.

Спочатку оптометрист робить комп'ютерну деагностику за допомогою рефрактометра. Він дозволяє визначити рівень астигматизму у пацієнта, а також визначити яка діоптрія в очах при погляді в далечінь. Так само рефрактометрія дозволяє дізнатися наскільки очей сприймає світло, що надходить.

Фахівці використовують таблиці Сівцева-Головіна. Ряди з букв кирилиці мають різну величину. Обстежуваний спочатку називає літери, що показуються фахівцем, дивлячись одним оком. Другий тим часом прикритий пластиковим екраном. Потім він закриває обстежене око і зморить другим. Спочатку визначають гостроту зору без оптичних пристроїв, а потім, одягнувши окуляри або лінзи. У цей момент пацієнт може суб'єктивно оцінити зручність оправи і за необхідності вибрати іншу.

Для дослідження гостроти зору у дітей, які ще не вміють читати, використовуються таблиці Орлової. У них замість букв спеціально відібрані малюнки. Методика дослідження та сама, що й у попередньому випадку. Але оскільки дитина швидко втомлюється, то кількість малюнків менша, а час обстеження коротший, ніж у дорослих.

Ці методики дозволяють визначити, чи підходять контактні лінзи чи окуляри, які покупець набуває в оптиці, але вони недостатньо повно досліджують зоровий аналізатор. Тільки повноцінне обстеження у лікаря-офтальмолога допоможе виявити захворювання очей та поставити точний діагноз.

Наскільки часто потрібно перевіряти зір?

Офтальмологи рекомендують проходити огляд людям віком з 16 до 64 років, які не мають проблем із зором, не рідше 1 разу на 2 роки. Така профілактика дозволяє стежити за станом та функцією зорового аналізатора, своєчасно виявляти захворювання та підбирати адекватну стратегію лікування. Людям з групи ризику, наприклад, тим кому більше 65 років, з обтяженою спадковістю, проходити обстеження рекомендується не рідше 1 разу на рік.

Пацієнти з порушеннями рефракції, офтальмологічними патологіями проходять огляд та поглиблені дослідження частіше. Фахівець проводить моніторинг стану зорової системи та визначає ефективність лікування. Кількість відвідувань встановлює лікар. Він призначає також методи дослідження, може підключити лікарів інших спеціальностей, якщо причини неофтальмологічних захворювань.

Дітям профілактичне обстеження необхідно проводити, починаючи з 1 місяця від народження. Лікар на прийомі виявляє стан зорового аналізатора та може виявити вроджені захворювання, аномалії розвитку органу. Наступне відвідування спеціаліста необхідне у 3 місяці, потім у 3 роки та у 6-7 років. Школярам рекомендується проходити медогляд щороку, оскільки, за статистикою, пік розвитку міопії припадає на 1 та 3 класи.

Після 45 років відзначаються дегенеративні зміни у всьому організмі, у тому числі й у зоровій системі. Щоб уникнути вікової пресбіопії, глаукоми, макулодистрофії, катаракти, зумовлених старінням, необхідно регулярно відвідувати офтальмолога 1-2 рази на рік. При цукровому діабеті, гіпертонії, анемії потрібно проводити обстеження раз на півроку. А за потреби і частіше.

Багато порушень на початковій стадії проходять безсимптомно, відповідно, тільки фахівець, який володіє сучасною апаратурою та методами дослідження, може помітити відхилення. Тому так важливо регулярно проходити профілактичний огляд у спеціаліста.

Як підбирають оптику, що коригує?

Самостійний підбір очок може призвести до розвитку ускладнень та прогресування порушень. Тільки офтальмолог може правильно підібрати вид оптичного виробу, встановити параметри – оптичну силу, центрування та ін. У більшості людей оптична сила очей відрізняється, тому готові окуляри чи лінзи підходять рідко. Лікар проводить поглиблене дослідження, заповнює рецепт, у якому вказує необхідні параметри коригуючих лінз.

Пацієнт звертається до спеціалізованого магазину оптики, де консультант підбирає йому лінзи, що відповідають рецепту. Якщо хворому потрібні окуляри, то він вибирає оправу та проходить експрес-обстеження в оптиці, щоб перевірити правильність обраної оправи, зручність, якість встановлення лінз.

При покупці контактних лінз він також може пройти обстеження, переконатися, що вироби не викликають дискомфорту та виправляють порушення рефракції повністю . Якщо через час користувач відчує дискомфорт, необхідно відвідати офтальмолога, щоб встановити його причину і скоригувати незручність.