Information
Search

Як правильно чистити контактні лінзи?

Контактні лінзи (КЛ) планової заміни, на відміну від одноденних моделей, необхідно регулярно дезінфікувати та очищати, про що вказується в інструкції до виробу. Ритуал щоденного догляду за оптичною продукцією не стане тяжкою рутиною, якщо грамотно підійти до підбору засобу для її очищення.

Способи очищення лінз

Абсолютно всі види контактних лінз планової заміни потребують щоденного очищення. Протягом дня на них накопичуються білкові та жирові відкладення, частинки пилу, хвороботворні мікроорганізми. КЛ, призначені для денного носіння, повинні на ніч занурюватись у спеціальний розчин, причому це не обов'язково мають бути хімічні засоби. Усі речовини, що накопичилися на виробі, за ніч розчиняються.

Щоденне очищення двотижневих, щомісячних, квартальних та традиційних лінз проводиться двома способами:

  • ручним, із застосуванням багатоцільової рідини;
  • за допомогою розчину з формулою No Rub.

Перед розміщенням лінз у багатоцільовий розчин необхідно провести їхнє механічне очищення. Якщо нею знехтувати, висока ймовірність того, що на КЛ залишаться відкладення та пилові частки. Надалі це загрожує швидким помутнінням виробів, їх передчасним псуванням, а також роздратуванням очей.

Лінзи на ніч поміщаються в контейнер із багатоцільовим розчином і до ранку вже готові до експлуатації. Для цього дозволяється використовувати тільки свіжу рідину. Повторне її використання, де можуть бути збудники інфекції, призводить до розвитку запального процесу в структурах ока.

Нехтування механічним очищенням лінз і подальше їхнє розміщення в контейнер — груба помилка, яку допускають багато користувачів контактної оптики. Офтальмологи стверджують: більшість пацієнтів, які страждають на кератити, алергічну реакцію, виразкову поразку рогівки, не дотримувалися рекомендацій щодо догляду за контактними лінзами.

Інший варіант щоденного очищення лінз - це використання розчину з формулою No Rub. Він дозволяє відмовитися від ручного очищення КЛ завдяки своїм активним компонентам.

Догляд за лінзами з пролонгованим або безперервним режимом носіння аналогічний догляду за денними виробами. Крім того, раз на 7 днів їх слід очищати спеціальними засобами, які не лише видаляють відкладення, а й дезінфікують. Обробка здійснюється за рахунок ПАР, розчинників (органічних) та ферментів, що входять до складу розчинів.

Періодичне глибоке очищення проводиться з використанням пероксидних систем, які мають потужні дезинфікуючі та очищаючі властивості за рахунок вмісту 3% перекису водню. Такий вид очищення допомагає позбавитися тих відкладень, з якими не справляються звичайні кошти.

Правила догляду за контейнером для лінз

Щоб виключити інфікування контактних лінз, ємність для їх зберігання потрібно містити в чистоті. Думка офтальмологів із цього приводу згодом змінилася: якщо раніше вважалося, що висушений контейнер необхідно зберігати порожнім, то сучасні стандарти вимагають промивання та заповнення його розчином, що дезінфікує.

Користувачам контактної оптики слід пам'ятати таке:

  1. Старий розчин не використовуйте повторно - це може призвести до потрапляння патогенних бактерій на лінзи.
  2. Ретельно промивайте контейнер, так як у важкодоступних місцях нерідко накопичуються смаринки та частинки пилу. Прилипши до лінзи, вони можуть травмувати рогівку.
  3. Регулярно змінюйте контейнер на новий. Візьміть за правило: викидаєте старі лінзи - позбавляйтеся і старої ємності. Як правило, це слід робити хоча б раз на три місяці, при носінні двотижневих КЛ — 1 раз на 2 тижні.
  4. Для зручності придбайте відразу 2-3 контейнери, тоді можна буде одним користуватися, а інші залишаться «про запас».
  5. Не кип'ятіть контейнер, але й просто помити його водою з-під крана - теж не варіант, як і не варто терти його рушником. Для заповнення використовуйте виключно призначені для цього розчини.

Що робити в тих випадках, коли з собою немає розчину для лінз?

З такою ситуацією хоч раз у житті стикається кожен користувач контактної оптики, наприклад, при ночівлі у друзів або під час позапланового відрядження. Однак не варто впадати у відчай і викидати нову пару лінз. Якщо ви носите КЛ, виконані з силікон-гідрогеля, з пролонгованим режимом носіння, можна спати в них.

Все ж людям, кому не властива відповідальність, хто регулярно забуває знімати лінзи або лінується їх доглядати, оптимальним варіантом буде використання одноденних виробів. Це саме стосується і тих, хто, в силу своєї професійної діяльності, часто не ночує вдома.

Лінзи-одноденки не потребують дезінфекції та очищення — вони просто утилізуються наприкінці дня. Для підбору оптичної продукції слід звернутися до лікаря-офтальмолога, який рекомендує режим носіння та модель.