Information
Search

Чому можуть щипати очі в контактних лінзах?

Контактні лінзи (КЛ) – сучасний, зручний, мобільний спосіб корекції зору. Сьогодні все більше людей з різними порушеннями зору віддають перевагу цьому виду оптики, що коригує. Але деякі споживачі висувають скарги на дискомфорт, який проявляється печінням, відчуттям стороннього предмета в оці, різі, стомлюваності. Вони можуть бути на початковому етапі адаптації або в процесі регулярного носіння. Причини виникнення неприємних відчуттів можуть бути різними.

Чому щипає очі?

Сучасні технології виробництва та нові матеріали зробили контактні лінзи комфортними, ефективними, безпечними. Проте – це сторонній предмет, який контактує з тканинами ока. Лінзи можуть викликати дискомфорт через такі фактори:

 1. Неправильний вибір. Лінзи з оком становлять єдину оптичну систему. При невідповідності хоча б одного з параметрів оптики її цілісність порушується, що призводить до дискомфорту, зниження рефракції та може спричинити ускладнення. Лінзи підбирають лише на підставі рецепта лікаря, причому рецепт для підбору очок не підходить для контактної оптики.
 2. Недотримання термінів заміни та режиму носіння. У процесі експлуатації на поверхні КЛ накопичується наліт, який є субстратом для розмноження бактерій і знижує прозорість виробів. Відкладення можуть спричинити запалення, подразнення, мікротравми рогівки. Ці проблеми можуть призвести до серйозних ускладнень та різних офтальмологічних захворювань.
 3. Порушення правил догляду та зберігання. Матеріал, із якого виробляють МКЛ, має пористу структуру. При тривалому носінні необхідно використовувати спеціальні розчини для видалення всіх видів відкладень та зберігання КЛ. Недотримання рекомендацій може не тільки змінити параметри лінзи, але й негативно вплинути на здоров'я очей.
 4. Неправильно підібрані засоби догляду. Розчини мають різний склад, призначений для певного типу лінз (матеріал виробу), а також враховуються індивідуальні особливості (підвищена чутливість, схильність до алергічних реакцій). Деякі системи (пероксидні, ензимні) потребують ретельного промивання КЛ. Недбалість призводить не тільки до того, що щипає очі, а й провокує опіки рогівки.
 5. Деякі захворювання, не пов'язані зі здоров'ям очей. Носити КЛ не рекомендується при риніті, простудних захворюваннях, грипі, коронавірусі. Під лінзою створюється сприятливе середовище для розмноження патогенних мікроорганізмів. Вони потрапляють на виріб через слізні протоки з носових проходів, при контакті з пальцями рук, чханні, кашлі. Запалення, спричинене інфекцією, має одним із симптомів пощипування, печіння та інший дискомфорт в очах.
 6. Аномалії будови ока. Індивідуальна непереносимість може бути зумовлена ​​вродженими або набутими порушеннями будови чи функціями деяких структур очей.
 7. Умов навколишнього середовища. Сухе повітря, вітер, штучне освітлення, випромінювання моніторів також можуть спричинити пощипування, печіння, сухість очей. Зовнішні чинники впливають як на стан зорового аналізатора, а й у структуру лінз. Зволожуючі краплі захищають орган зору від негативного впливу довкілля, а КЛ від пересихання та деформації.

Бо причини можуть бути різними, то й способів вирішення проблеми може бути кілька. За будь-якого неприємного відчуття необхідна консультація офтальмолога. Ігнорувати симптоми не можна. Тому, щоб не погіршити стан, необхідно обстеження та виявлення причин дискомфорту.

У період адаптації пацієнт також може відчувати негативні відчуття. Але при правильно підібраній оптиці та дотриманні всіх рекомендацій вони проходять. Слід пам'ятати, що добре підібрані та якісні КЛ не викликають дискомфорту.

Що робити, щоб усунути дискомфорт?

Уникнути неприємних відчуттів допоможе дотримання нескладних правил:

 • купувати лінзи тільки за рецептом лікаря;
 • не економити якості, купувати вироби тільки у перевіреного відповідального продавця;
 • дотримуватись графік заміни та режим носіння КЛ;
 • дотримуватися правил гігієни під час надягання/ видалення лінз;
 • своєчасно очищати КЛ від відкладень, правильно зберігати їх;
 • використовувати якісні розчини, рекомендовані окулістом;
 • застосовувати зволожуючі краплі для очей;
 • мінімум 1 раз на рік відвідувати офтальмолога.

Якщо щипле очі при носінні лінз, слід замінити їх окулярами і звернутися до фахівця. Можливо, це тимчасова проблема, яку легко вирішити і надалі користуватися контактними лінзами.

Згідно з дослідженнями, близько 1/3 користувачів контактної оптики відмовляються від носіння лінз через тимчасовий або постійний дискомфорт. Але значна частина їх повертається до контактних лінз після відвідин офтальмолога. Сучасні МКЛ практично не мають протипоказань і носити їх безпечно можуть люди різного віку.